Eskişehir Valilik Meydanı'nda Tarihi Su Sarnıcı Bulundu

Eskişehir’de yenileme çalışmaları yapılan Valilik Meydanı'nda yüzlerce yıllık olduğu iddia edilen su sarnıcı bulundu.Valilik Meydanı'nda bir süre önce başlayan yenileme çalışmalarının son aşamasında direk dikmek için kazı yapan...

Eskişehir Valilik Meydanı'nda Tarihi Su Sarnıcı Bulundu
Eskişehir’de yenileme çalışmaları yapılan Valilik Meydanı'nda yüzlerce yıllık olduğu iddia edilen su sarnıcı bulundu.

Valilik Meydanı'nda bir süre önce başlayan yenileme çalışmalarının son aşamasında direk dikmek için kazı yapan işçiler, yüzlerce yıllık olduğu tahmin edilen su sarnıcı buldu. Sarnıcı bulan işçiler örnek bir davranış sergileyerek, yetkilere haber verdi. Tarihi sarnıcı incelemek için ETİ Arkeoloji Müzesi Müdürü Dursun Çağlar ile valilik görevlileri ve arkeologlar geldi.

İncelemelerin daha rahat yapılabilmesi için öncelikle su sarnıcının kapaklarından bir tanesi olduğu ileri sürülen tonlarca ağırlığındaki mermer parçası, iş makinelerin yardımıyla bulunduğu yerde çıkartıldı. Kapağın çıkarılmasının ardından da arkeologlar sarnıçta inceleme yaptı.

İncelemeler sonucunda tarihi su sarnıcının yerinden çıkarılıp çıkarılmayacağı konusunda yetkililerin karar vereceği öğrenildi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER