Cumhuriyet'in Nesli Doğum Gününü Kutladı

Eskişehir Valiliği ve Eskişehir 2013 Türk Dünyası Kültür Başkenti Ajansı tarafından, Cumhuriyet'in 90’ıncı kuruluş yılı münasebetiyle 90 yaşını kutlayan Eskişehirli vatandaşlar bir araya gelerek sembolik doğum günü kutlaması yaptı.Eskişehir...

Cumhuriyet'in Nesli Doğum Gününü Kutladı
Eskişehir Valiliği ve Eskişehir 2013 Türk Dünyası Kültür Başkenti Ajansı tarafından, Cumhuriyet'in 90’ıncı kuruluş yılı münasebetiyle 90 yaşını kutlayan Eskişehirli vatandaşlar bir araya gelerek sembolik doğum günü kutlaması yaptı.

Eskişehir Şoförler Odası Kırmızı Salon’da gerçekleşen programda, Eskişehir Valisi Güngör Azim Tuna, 90 yaşını dolduran yaşlıların ve yakınlarıyla birlikte öğle yemeği yedi. Yemekte, özel olarak hazırlanan ve 90 yaşındaki vatandaşların duygularını paylaştığı film de ilk kez yayınlandı. Burada yaptığı konuşmada günün anlam ve önemine değinen Vali Güngör Azim Tuna, küllerimizden yeniden doğuşun 90’ıncı yılının önemli bir dönüm noktası olduğunu kaydetti. "Bu dönüm noktasında 90 yılda eksilmeyen bir heyecanla çalışmalarımıza devam ediyoruz" diyen Tuna, "Yine bu heyecanla sevincimizi nasıl paylaşabiliriz ümidiyle Cumhuriyetimizin 90’ıncı yılında 90 yaşında olan, cumhuriyetle aynı yılda doğmuş olan vatandaşlarımız için sembolik bir doğum günü yapmayı planladık. Onların şahsında Cumhuriyetimizin doğuşunu kutluyoruz. Yine onlara baktığımızda cumhuriyetin bir asra yakın tarihini ve getirdiği güzellikleri görüyoruz. ‘Ebediyete akan her 90 yılda ebediyen yaşayacak milletimiz bu güzelliği hep gönlünde duyacaktır’ inancındayız" ifadelerini kullandı.

Programda ayrıca, 90 yaşındaki Makbule Taşdemir, 75 yıl önce ezberlediği şiiri okuyarak davetlilere duygulu anlar yaşattı. İbrahim Akıcı ise, ekim ayında doğduğunu ve bu yıl 90 yaşını kutlamanın mutluluğunu yaşadığını söyledi. Akıcı, "Cumhuriyet özgürlüktür. Cumhuriyet, milletin kendi kendisini idaresi ve demokrasiye giden yoldu" dedi. Akıcı, Atatürk’ü vefat ettiği 1938 yılında Eskişehir’den geçerken istasyondan üzüntü içinde uğurladıklarını da sözlerine ekledi.

Program, Vali Tuna ve eşi Pervin Tuna ile AK Parti Eskişehir Milletvekili Ülker Can, İl Emniyet Müdürü Mustafa Şahin ve Vali yardımcılarının 90 yaşını dolduran 72 kişiye hatıra madalyası takdim etmesiyle son buldu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner39

banner48