Cumhurbaşkanı Gül: "büyük Projeler Önce Hayal Edilir, Sonra Vizyon Sahibi İnsanlar Gerçekleştirir"

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, 153 yıl önce hayal edilen Marmaray projesinin gerçekleştirildiğini belirterek, "Büyük projeler önce hayal edilir. Sonra bunlar ideal haline gelir ve sonra da iş bilen, kararlı, vizyon sahibi insanlar çıkar ve bunları...

Cumhurbaşkanı Gül:
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, 153 yıl önce hayal edilen Marmaray projesinin gerçekleştirildiğini belirterek, "Büyük projeler önce hayal edilir. Sonra bunlar ideal haline gelir ve sonra da iş bilen, kararlı, vizyon sahibi insanlar çıkar ve bunları gerçekleştirirler" dedi.

Marmaray Projesi açılında konuşan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, emeği geçen herkese teşekkür etti. "Büyük projeler önce hayal edilir. Sonra bunlar ideal haline gelir ve sonra da iş bilen, kararlı, vizyon sahibi insanlar çıkar ve bunları gerçekleştirirler" diyen Gül, "153 sene önce hayal edilen bu proje bugün ne mutlu ki hükümetimiz tarafından gerçekleştirildi ve açılışı yapılıyor. Hep birlikte Üsküdar meydanda temelini atmıştık Çok şükür bugün yine hep birlikte açılışını yapmanın gururunu yaşıyoruz" diye konuştu.

İstanbul’un tarih boyunca 3 büyük imparatorluğa başkentlik yaptığını hatırlatan Gül, "Dolayısıyla 3 büyük imparatorluk tarihe iz bırakırken, İstanbul’a da bir çok iz bıraktı. Şimdi cumhuriyet dönemini yaşıyoruz. Türkiye Cumhuriyeti döneminde de İstanbul'a büyük eserler kazandırılıyor. Bu büyük eserlerden bugün için sonuncusu Marmaray projesi. Zannetmeyelim ki biz sadece Asya ile Avrupa’nın en yakın uçlarını birleştiriyoruz. Biz aynı zamanda Asya ile Avrupa’nın en uzak uçlarını da bu tünel vasıtasıyla birleştiriyoruz. Atlas okyanusundan, Hint okyanusuna kadar kesintisiz bir tren yolu yapılmış oluyor. Yani Pekin ile Londra’nın arasını bağlayan bir tünel olmuş oldu. Bu kadar büyük bir proje. Bu projeyi hayta geçirmenin muhakkak ki gururunu, mutluluğunu birlikte yaşamaya hakkımız vardır. Aziz milletimiz, sizler çok daha büyük hizmetlere layıksınız. Ne kadar çok hizmet edilse bunlar hep sizin hakkınızdır" şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türkiye'de güven ve istikrar ortamının devam ettiği sürece daha büyük projelerin de yapılacağına inandığını belirterek şunları söyledi:

"Nihayet bu rüya bu hayal bugün gerçek oldu. Emeğin geçen herkese Türk milleti adına teşekkür ediyorum Bu proje büyük bir mühendislik projesidir. Eminim bununla ilgili çok konferanslar verilecektir. Bu projeyi gerçekleştiren teknik ekip başta demiryollarımız olmak üzere her kademede, bunu üstlenen yerli yabancı şirketlerimiz burada çalışanlar herkese tekrar teşekkür ediyorum. Bu projeyle birlikte gurur duyacağız ve yeni projeleri de birlikte hayata geçireceğiz ve Türkiye'yi muasır medeniyet seviyesinin üstüne çıkartmak için gece gündüz el birliği ile çalışmaya devam edeceğiz."

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner39

banner48