Azeri Milletvekili, Türk Dünyası Günlerine Katıldı

Azerbaycan Milli Meclis Milletvekili Adil Aliyev, Türk Birliğini hayata geçirmek büyük uğraş verdiklerini söyledi.Aliyev, Kastamonu Belediyesi tarafından düzenlenen 17. Türk Dünyası Günleri etkinliklerinin onur konuğu Azerbaycan olması nedeniyle...

Azeri Milletvekili, Türk Dünyası Günlerine Katıldı
Azerbaycan Milli Meclis Milletvekili Adil Aliyev, Türk Birliğini hayata geçirmek büyük uğraş verdiklerini söyledi.

Aliyev, Kastamonu Belediyesi tarafından düzenlenen 17. Türk Dünyası Günleri etkinliklerinin onur konuğu Azerbaycan olması nedeniyle burada gerçekleştirilen etkinliklere katıldı. Tören ve konser sonrası açıklamada bulunan Azerbaycan Milli Meclis Milletvekili ve aynı zamanda Azerbaycan Kick Boks Federasyonu Başkanı Adil Aliyev, bir millet iki devlet prensibinin sahip olduğu Türkiye ile Azerbaycan ilişkilerini değerlendirdi. Aliyev, 17. Türk Dünyası Günleri’ne Azerbaycan adına kendilerinin davet edilmesinden ötürü büyük mutluluk duyduğunu belirterek, “Ben hesap ediyorum ki Türk Dünyası Günleri, 17. değil 117. olmalıydı ve hesap ediyorum ki Türk Dünyası Günleri, devamlı olarak tüm şehirlerde ve Türk ülkelerinde yapılmalıdır. Türk devletleri arasında yaşayan insanların birliğini sağlamak ve birliğini görmek, bu birliği görmek içinde bu günlerin yapılması çok önemli. Ben hesap ediyorum ki Türk devletlerin arasında tabi ki devletlerimiz çoktur. Türk devletleri arasında da birlik isteyen devletler çoktur ancak bunu en çok isteyen Türkiye ve Azerbaycan’dır” dedi.

"TÜRK BİRLİĞİNİ KURMAK İÇİN MÜCADELE EDİYORUZ"

Dünyada Türk birliğini kurmak için mücadele verdiklerini aktaran Aliyev, “Geçtiğimiz günlerde 3 Ekim 2009 Nahçıvan Anlaşması ile Türkiye, Azerbaycan, Kazakistan ve Kırgızistan arasında kurulan, Türkmenistan’ın gözlemci statüsünde bulunduğu Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyinin 3. Devlet başkanları zirve toplantısı 15-16 Ağustos 2013 tarihlerinde Azerbaycan’ın Gebele şehrinde yapıldı. Tebrik edilmeye layık bir zirve toplantısı oldu. Türk devletlerinin liderlerini hem toplantıya getirmek, hem imzaladıkları anlaşmalar, hem de bundan sonra ki toplantılara hazırlıkların görülmesi tebriğe layık bir olaydır. Tabii ki burada Türk birliğini, Türk dili devletlerinin bölgede birlikte faaliyetini, birlikte imzaladıkları anlaşmaların hayata geçirilmesi çok önemli bir faktördür. Bu faktörde ben çok seviniyorum ki bu konsey toplantısına Azerbaycan ev sahipliği yaptı. Bundan sonraki toplantılarımız için büyük bir aşama olmuştur. Bundan sonraki süreçte Özbekistan başta olmak üzere diğer Türk dili konuşan ve kendisini Türk devleti olarak gören ülkeleri de konseyimiz bünyesine katmaya çalışacağız” diye konuştu.

Azerbaycan’ın ev sahipliğinde düzenlenen 3. Türk Konseyi toplantısına Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün yanı sıra Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım katıldı.

BAKÜ-TİFLİS-KARS DEMİRYOLU HATTIYLA İPEK YOLU KURULACAK

Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu hattıyla İpek Yolunun yeniden kurulacağına inandıklarını belirten Aliyev, şöyle konuştu: “Azerbaycan ile Türkiye arasında ki en büyük projelerdendir. Bizim milli değerlerimizi kıymetlendiren bir proje oldu. Bakü-Tiflis-Erzurum-Kars demiryolu projesi bütün Türk devletlerinin birleşmesi ve bölgede yaşayan Türk devletlerin birlikte Avrupa ve Asya’nın birleşmesi ve bölgede yaşayan Türk devletlerinin birlikte faaliyet göstermesini sağlayacaktır. Büyük ipek yolunun kurulması sağlanacak ve bunun faydasını Türkiye ve Azerbaycan ile bölgedeki diğer devletler göreceklerdir.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner39

banner48