Ayvalıkta Cumhuriyet Coşkusu Moğollar İle Zirveye Taşındı

Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde, Cumhuriyetin kuruluşunun 90. yıl dönümü büyük bir coşkuyla kutlandı.Sabah saatlerinde Kaymakamlık makamında başlayıp, Hüsnü Uğral Stadyumunda süren etkinlikler, öğleden sonra ise Ayvalık Belediyesi’nin...

Ayvalıkta Cumhuriyet Coşkusu Moğollar İle Zirveye Taşındı
Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde, Cumhuriyetin kuruluşunun 90. yıl dönümü büyük bir coşkuyla kutlandı.

Sabah saatlerinde Kaymakamlık makamında başlayıp, Hüsnü Uğral Stadyumunda süren etkinlikler, öğleden sonra ise Ayvalık Belediyesi’nin hazırladığı programlarla sürdü. Cumhuriyet Bayramının 90. yılı nedeniyle Ayvalık Belediyesi tarafından düzenlenen program kapsamında, saat 14.00’de İsmet İnönü Kültür Merkezinde, yönetmenliğini Tahsin İşbilen’in üstlendiği ‘Maşatlık’tan Kurtuluşa’ adını taşıyan belgesel film gösteriminin ardından, gerçekleşen panelde; Basın Konseyi Başkanı Pınar Türenç, Basın Konseyi Yüksek Kurulu Üyesi Avukat Turgut Kazan, Moderatörlüğünü İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkan Yardımcısı Misket Dikmen’in yürüttüğü ‘Basın Özgürlüğü ve Cumhuriyet’ adını konusunu izleyicilerle paylaştılar.

Ayvalık Belediyesi’nin akşam saat 19.30’da 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlama programı kapsamında düzenlediği Fener Alayı Kortejine ise onlarca araç ve vatandaşlar katıldı.

Kortej sonunda, Atatürkçü Düşünce Derneği Ayvalık Şubesi öncülüğünde; Ayvalık Lisesi önünde toplanan bin 500 civarındaki vatandaş ellerinde meşalelerle, ilçe merkezinde bulunan Cumhuriyet Meydanına yürüdü.

Binlerce vatandaşın, ‘Türkiye laiktir, laik kalacak’ gibi sloganlarının yanı sıra 10. Yıl ve Gençlik Marşlarıyla gerçekleştirdiği yürüyüş kortejinin en başında ise; ADD Ayvalık Şube Başkanı Ahmet Üzgeç ve ADD’li yöneticilerin yanı sıra, Altıova Belediye Başkanı Asım Sürer, Küçükköy Belediye Başkanı Mesut Ergin, CHP Ayvalık İlçe Başkanı Cihan Şişman, İşçi Partisi Ayvalık İlçe Başkanı Deniz Tuğhan Arbak ve Kemalist düşünceye mensup sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerinin olduğu gözlendi.

Cumhuriyet Meydanına ulaşan yürüyüş kortejini Ayvalık Belediyesi’nin efsanevi bando takımının marşları eşliğinde, yüzlerce vatandaş büyük bir coşkuyla karşıladı.

Cumhuriyet Meydanında bulunan Atatürk anıtının önünde toplanan mahşeri kalabalık; merhum Cem Karaca ve Barış Manço gibi dev isimlere eşlik eden ve ünlü Müzisyen Cahit Berkay’ın öncülüğündeki Moğollar Grubunun konserini beklemeye başladı.

Bekleyiş sırasında; CHP Ayvalık İlçe Başkanı Cihan Şişman’ın öncülüğünde; CHP’nin Ayvalık Belediye Başkan aday adayları; Ayvalık Belediye Başkanı Hasan Bülent Türközen, Altınova Belediye Başkanı Asım Sürer, Küçükköy Belediye Başkanı Mesut Ergin ve Yüksek Ziraat Mühendisi Hüseyin Toker sahneye çıkıp el ele tutuşarak birlik ve beraberlik mesajı vermesi binlerce vatandaş tarafından büyük bir coşkuyla alkışlandı.

CHP Ayvalık İlçe Başkanı Cihan Şişman kalabalığa yaptığı kısa konuşmasında, CHP’nin Ayvalık’ta birlik ve beraberlik içinde katılacağı 30 Mart 2014’teki yerel seçimlerde Ayvalık’ı başka partilere kaptırmayacaklarının altını çizdi.

TÜRKÖZEN, “CUMHURİYETİMİZİ KORUMAYA VE YAŞATMAYA KARARLIYIZ”

CHP’li Belediye Başkan Aday adaylarının halkı selamlamasının ardından, sahneye dönen Ayvalık Belediye Başkanı Hasan Bülent Türközen ise yaptığı konuşmada, Türkiye Cumhuriyeti’nin 90. yılını kutlayarak, “ Cumhuriyetin temelinde yatan iki önemli unsur akıl ve bilimdir. Osmanlı Devleti aydınlanma olgusunun dışında ve onun gerisinde kalarak geçirilen yılların sonucunda, kendi sonunu kendi hazırlamış ve çöküşüne engel olamamıştı. Günümüz Türkiyesi’nde de Osmanlı’nın son dönemlerine benzer bazı gelişmeler yaşansa da; bizler Atatürk’ün çocukları olarak Mustafa Kemal ve silah arkadaşlarının çizdiği yolda Cumhuriyetimizi korumaya ve yaşatmaya kararlıyız” dedi.

1923 yılında başlayan Cumhuriyetin yürüyüşünün sürmesi gerektiğini vurgulayan Başkan Türközen, “Bu bizim çocuklarımıza olan onur borcumuzdur. Çünkü biliyoruz ki; başı dik, karnı tok, sırtı pek yaşamak ve özgürlüğü sonuna kadar tatmak, büyük önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ile ve devrimleriyle, O’nun kurduğu çağdaş-laik cumhuriyete sahip çıkmakla mümkündür” diye konuştu.

MOĞOLLAR, AYVALIK’I SALLADI

Türközen’in konuşmasının ardından sahneye çıkan; Cahit Berkay, Engin Yörükoğlu, Taner Öngür, Serhat Ersöz, Emrah Karaca ve Utku Ünal’dan oluşan ünlü müzisyenlerin oluşturduğu Moğollar Grubunun konseri; Ayvalık’ta cumhuriyetin 90. yıl dönümü coşkusu zirveye taşıdı.

Popüler parçalarının yanı sıra; ‘Dila Hatun’ ‘Bir Şey Yapmalı’, ‘Geri Sar’ gibi unutulmaz eserlerini binlerce Ayvalıklı ile yaklaşık 2 saat süresince paylaşan Anadolu Rock müziğinin ustaları konser süresince bol bol alkışlandı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner39

banner48