Amasya’da İlk Cemevinin Açılışı Yapıldı

Amasya’da ilk cemevinin açılışı yapıldı.Yaklaşık 3 yıl önce Sofular Mahallesi’nde inşa edilen Hamdullah Efendi Cemevi ve Kültür Merkezi’nin açılışı Vali İbrahim Halil Çomaktekin, Belediye Başkanı Cafer Özdemir, Cumhuriyet Başsavcısı...

Amasya’da İlk Cemevinin Açılışı Yapıldı
Amasya’da ilk cemevinin açılışı yapıldı.

Yaklaşık 3 yıl önce Sofular Mahallesi’nde inşa edilen Hamdullah Efendi Cemevi ve Kültür Merkezi’nin açılışı Vali İbrahim Halil Çomaktekin, Belediye Başkanı Cafer Özdemir, Cumhuriyet Başsavcısı Ergün Tokgöz, Ak Parti İl Başkanı Osman Faik Salman, CHP Amasya İl Başkanı Hüseyin Duran, diğer yetkililer ve vatandaşların katılımıyla yapıldı.

Cami ve cemevinin kardeş mekanlar olduğunu belirten Vali Çomaktekin, “Aynı hedefi olan insanların, aynı inancı olan insanların ibadetlerine yerine getirmeye çalıştıkları yerlerdir. İbadet bizim için çok önemlidir. Din ve vicdan hürriyeti çok önemlidir. İnanan ve ibadetini yerine getirmek isteyen insanlara bizim mekanlarını hazır etmemiz gerekiyor” dedi.

Cemevinin inşasını üstlenen Hamdullah Efendi Yaşatma ve Kültür Derneği Başkanı Ahmet Çelebi’ye Hazreti Ali’ye ait sözlerin yer aldığı büyük bir tablo hediye eden Çomaktekin, “Cami, Cemevi Arapça’da aynı anlamı taşıyan, insanların bir araya geldiği, birleştiği anlamına gelen dolayısıyla da mekana çevirdiğimizde de cami ve cemevi Allah’a inanan, Kur’an’a inanan, peygamberi seven, Hazreti Ali’yi seven, kıblesi bir olan insanların Allah’a kulluk ve ibadet görevlerini yerine getirmek üzere geldikleri mekan demektir” diye konuştu.

Törene katılan Belediye Başkanı Özdemir de, “Bu ibadethanemizin ilimize, bölgemize hayırlı, uğurlu olmasını temenni ediyorum” şeklinde konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER