Adıyaman’da, Kürtçe Bilen 112 Operatörüyle Sağlık Ekibi Kuruldu

Adıyaman 112 Komuta Kontrol Merkezine bağlı 112 istasyonlarına gelen hasta vakalarında Türkçe bilmeyen hasta ve hasta yakınları için Kürtçe bilen 112 operatörüyle sağlık ekibi kuruldu.Türkçe bilmeyen ve Kürtçe konuşarak 112 Komuta Kontrol...

Adıyaman’da, Kürtçe Bilen 112 Operatörüyle Sağlık Ekibi Kuruldu
Adıyaman 112 Komuta Kontrol Merkezine bağlı 112 istasyonlarına gelen hasta vakalarında Türkçe bilmeyen hasta ve hasta yakınları için Kürtçe bilen 112 operatörüyle sağlık ekibi kuruldu.

Türkçe bilmeyen ve Kürtçe konuşarak 112 Komuta Kontrol Merkezini arayan hastaların olduğunu ve ambulans talebinde bulunan hasta ve hasta yakınlarına kolaylık sağlanması için 112 Komuta Kontrol Merkezine gelen çağrıları alan operatörler Kürtçe konuşarak hasta ve hasta yakınlarına rahatlık sağlıyor. Çağrıları alan operatörle ambulansta bulunan sağlık personellerinin sadece Kürtçe bilen hasta ve hasta yakınlarına yardımcı olmak, onları daha iyi anlamak onlara daha erken zamanda müdahale etmek amacıyla 112 Komuta Kontrol Merkezinde Kürtçe bilen sağlık ekibi oluşturuldu.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Adıyaman 112 Komuta Kontrol Merkezi Başhekimi Dr. Fedli Emre Kılıç, “Bizim tüm halkımız Türkçe bilmediği için kimi zaman Kürtçe çağrılar bize düşüyor. Günde ortalama 20 tane Kürtçe çağrı gelmekte. Kürtçe düşen çağrılar orda bulunan Kürtçe bilen bir arkadaşa yönlendiriliyor. Vaka ona göre değerlendiriliyor. Ve o vakanın sonucuna göre bir ambulans yönlendiriliyor. Böylelikle bilgi almak daha kolay oluyor. Tabii hastalarla karşısında Kürtçe bilen birini bulduğu zaman daha sağlıklı daha iyi bir irtibat kurulabiliyor” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner39

banner48