İntörn Üniversiteliler Kapış Kapış

Gaziantep Üniversitesi’nin (GAÜN) Türkiye’nin diğer üniversitelerine model olacak projelerinden intörn uygulaması sanayicilerin büyük teveccühünü kazandı. Geçtiğimiz yıl yalnız mühendisler için uygulanan intörnlük diğer öğrenciler...

İntörn Üniversiteliler Kapış Kapış
Gaziantep Üniversitesi’nin (GAÜN) Türkiye’nin diğer üniversitelerine model olacak projelerinden intörn uygulaması sanayicilerin büyük teveccühünü kazandı. Geçtiğimiz yıl yalnız mühendisler için uygulanan intörnlük diğer öğrenciler de faydalanacak. İntörnlük uygulamasından yararlanan öğrencilerin yüzde 75’i daha diplomalarını almadan iş sahibi oldu.

Türkiye’de ilk kez Gaziantep Üniversitesi’nin geçtiğimiz yıl yaşama geçirdiği intörnlük uygulamasının Amerika ve Avrupa ülkelerindeki ‘Eksper Adamlar’ uygulamasının benzeri olduğunu vurgulayan Rektör Prof. Dr. Yavuz Coşkun, bu şekilde üniversite-sanayi işbirliğinin çok önemli bir ayağının tesis edildiğini vurguladı.

Uygulamanın öğrencilerin hayatına yapılan bir yatırım olduğunu dile getiren GAÜN Rektörü Coşkun, açıklamasının devamında şunları söyledi:

“Öğrencilerimizin mezuniyetten sonra belki de düşük ücretlerle ama mühendis hüviyetiyle yapacakları bu uygulamayı, piyasayı, çevreyi tanımayı mezuniyetten önce sağlıyoruz. Firmaların bizimle olan ilişkileri, uygulamanın başarısında çok önemliydi ve aldığımız sonuç son derece iyi. Çünkü, öğrencilerimiz daha okullarını bitirmeden intörnlük yaptıkları firmalardan iş teklifi almakta ve diplomalarını aldıktan sonra iş sahibi olarak yeni bir hayata atılmaktalar. İntörnlük modeli tıpkı TDP’nin Türkiye’deki diğer üniversitelere örnek oduğu gibi model olacak GAÜN patentli bir uygulamadır.”

ŞUBAT DÖNEMİ BAŞVURULARI BAŞLADI

İntörn Takip Kurulu Başkanı Prof. Dr. Mustafa Bayram ise yeni intörn talepleri için başvuruların da başladığını ve 18 Kasım’a kadar devam edeceğini belirterek, önümüzdeki dönem işletme, iktisat, uluslararası ticaret ve lojistik bölümünde intörn eğitiminin başlayacağını söyledi.

Geçen dönemlerde firma ve kurumlardan çok fazla talep geldiğini, bu taleplerin imkanların kullanılarak karşılanmaya çalışıldığını belirten Prof. Dr. Bayram şunları söyledi:

“Bu bağlamda, sanayi kurumları bünyelerinde görevlendirdikleri intörnleri, istek ve ihtiyaçları doğrultusunda eğitmekte, böylelikle gelecekte bünyelerinde çalıştıracakları mühendisleri tanıma ve seçme imkanını da bulmaktadırlar. Bugüne kadar sanayinin hep şikayet ettiği, teorik olarak yetişmiş, sektörden ve hayatın gerçeklerinden uzak mühendisler yerine artık direkt olarak sanayinin yani kendisinin yetiştirdiği mühendislere kavuşmaktadır. Bununla birlikte, İntörnlerin SGK’ları üniversite tarafından karşılandığı için, sanayiye herhangi bir yük getirmeden rahatlıkla bünyelerinde intörnlere yer verebilmektedirler.”

İNTÖRNLER TAZE BİLGİLERLE HİZMET EDİYOR

İntörnlerin bilgilerinin taze olması ve ideal inovasyon/yenilik yaratma potansiyelleri nedeniyle kurum, kuruluş ve firmalara yenilikçi ürün, hizmet ve süreç kazandırdığını vurgulayan GAÜN İntörn Takip Kurul Başkanı Bayram, daha sonra şu görüşleri dile getirdi:

“İntörn mühendisler genç, aktif ve bilgilerinin yeni olmasından dolayı firmalara da yeni bilgileri ve araştırma ruhunu taşımayı da sağlamaktadırlar. Üniversite ile olan ilişkinin de artmasında katkıda bulunmaktadır. Kurum kuruluş ve firmalar, böylelikle bir nevi aday mühendisleri izleme ve değerlendirme fırsatı bulmaktadır. Gelecekte kendi bünyesinde çalışacak olan mühendislerin, Böylelikle, intörnlük sürecinin tamamlanmasından sonra daha iyi yetişmiş mühendisler ortaya çıkmaktadır. Kurum ve kuruluşlarla, firmalarımız intörn taleplerini itak.gantep.edu.tr web sayfasından veya direkt İTAK ofisinden alabilirler.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner39

banner48