Dahi Ressam Salvador Dali’nin Eserlerine Büyük İlgi

Modern resmin en büyük öncülerinden ‘dahi ressam’ Salvador Dali’nin Sanko Sanat Galerisi’nde açılan ‘Zodyak’ adlı sergisi, sanatseverlerin yoğun ilgisini çekiyor.Dali’nin, Sanko Holding’in sponsorluğunda gerçekleştirilen ‘Zodyak’...

Dahi Ressam Salvador Dali’nin Eserlerine Büyük İlgi
Modern resmin en büyük öncülerinden ‘dahi ressam’ Salvador Dali’nin Sanko Sanat Galerisi’nde açılan ‘Zodyak’ adlı sergisi, sanatseverlerin yoğun ilgisini çekiyor.

Dali’nin, Sanko Holding’in sponsorluğunda gerçekleştirilen ‘Zodyak’ sergisi, Gaziantep’in yanı sıra, çevre illerden sanatseverler tarafından da beğeniyle izleniyor.

Küratörlüklerini Fahri Özdemir ve İbrahim Karaoğlu’nun gerçekleştirdiği sergide, Salvador Dali’nin 8’i alüminyum baskı, 4’ü çinko baskı ve 13’ü taş baskı eserlerinden oluşan toplam 25 özgün baskısı yer alıyor.

Sergilenen tabloların dünyanın en büyük müzelerinden temin edilerek getirildiğini belirten Fahri Özdemir, “Bu tür sergileri dünyada devletler ve başbakanlıklar açıyor. Ülkemizde ise Sanko bu işi gerçekleştirerek büyük bir işe imza attı” dedi.

“Gaziantep için çok büyük şans” dediği serginin daha önce İstanbul, Ankara ve İzmir’de açıldığını anımsatan Özdemir, diğer ülkelerde bu tür sergilere ücret ödenerek girilirken Gaziantep’te ücretsiz gezilebileceğini söyledi.

Sanko Park Alışveriş Merkezi üçüncü katta bulunan Sanko Sanat Galerisi’nde açılan sergi, 10 Ekim’e kadar her gün 10.00-22.00 saatleri arasında gezilebilecek.

SALVADOR DALİ

Salvador Dali, 11 Mayıs 1904’te, İspanya’nın Figueres kentinde doğdu. 1914’te özel bir resim kursuna başladı. İlk sergisini 1918’de Figueres’teki Belediye Tiyatrosu’nda açtı. 1922 yılında San Fernando Güzel Sanatlar Akademisi’ne kabul edildi. 1925’te Barcelona’da ilk kişisel sergisini açtı.

Hayatı boyunca bin 500’den fazla resim yapan Dali, 23 Ocak 1989’da kalp yetmezliğinden öldü. Figueres’te kendi adını taşıyan müzenin mahzenine gömülen Dali, tüm mal varlığını ve yapıtlarını İspanya’ya bıraktı. Heykel, fotoğraf ve sinemaya olan merakıyla da bilinen Dali, fizik, astroloji ve tıpla da yakından ilgilenmişti.

Atom taneciklerini incelemek için fizikçileri yakın takibe alan sanatçı, 23 yıl boyunca da DNA molekülünün yapısını incelemiş. Tüm sürrealistler gibi o da bilinçaltının dışa vurumu ile ilgilenmiş, Freud’un bilinçdışı kavramına yaklaşımından etkilenmiş. Bunlar da onun sanatına yön vermiş ve ortaya koyduğu eserlerin konusunu belirlemiştir.

SANKO SANAT GALERİSİ

Gaziantep’te 2004 yılında sanatseverlerin kullanımına sunulan ve sergi açmak için yurtiçi ve yurtdışından gelenlerin büyük beğenisini kazanan Sanko Sanat Galerisi, kent kültür ve sanat etkinliklerine önemli kazanımlar sağladı.

Kurulduğu tarihten bu yana, ikisi uluslararası ressamlar buluşması olmak üzere, 167 sergiye ev sahipliği yapan Sanko Sanat Galerisi, 3 yıl önce taşındığı Sanko Park AVM’ye de farklı bir anlam kazandırdı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner39

banner48