Tesk Başkanı Palandöken’den Bayram Alışverişi Uyarısı

Kurban Bayramı öncesi piyasalardaki alışverişlerin hız kazanmaya başladığını belirten TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken vatandaşları uyararak, “Bayrama kadar piyasada olmayan sadece bayramlarda ortaya çıkan ve günü kurtarmak adına...

Tesk Başkanı Palandöken’den Bayram Alışverişi Uyarısı
Kurban Bayramı öncesi piyasalardaki alışverişlerin hız kazanmaya başladığını belirten TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken vatandaşları uyararak, “Bayrama kadar piyasada olmayan sadece bayramlarda ortaya çıkan ve günü kurtarmak adına çarşı, pazar ve sokaklarda dükkânımızın önünde tezgâh açan, kaldırımları işgal eden korsan satıcılara mutlaka dikkat edilmelidir. Vatandaşlarımız sağlıklarını ön planda tutarak, bilmediği yerlerden, merdiven altında üretilen sağlıksız gıda alışverişi yapmamalıdır” dedi.

Vatandaşımızı bayram dönemlerinde ortaya çıkan sorunlara karşı aydınlatmanın görevleri arasında yer aldığını belirten Palandöken, “Bayram dolayısıyla piyasa hareketlendi. Geçen sene 6 günlük bayram tatilinde 770 bin büyükbaş, 2 milyondan fazla da küçükbaş kurban kesilerek piyasaya 3, 5 milyar lira girdi. Kartla yapılan harcamalarda da 3,7 milyar harcama yapılmış. Bu senede kurban bayramının 9 günlük tatil olması turizm bölgelerinin de hareketlenmesini sağlayacaktır. Sağlık Bakanlığı ekipleri, İl ve İlçe Zabıta Müdürlükleri tarafından çarşı pazarın hijyenik bakımdan ve fiyat yönüyle kontrol edilerek, denetimler artırılmalıdır. Denetim sırasında satış yapanların esnaf oda kayıtları mutlaka aranmalıdır. Böylelikle kirasını, vergisini veren küçük esnaf ve sanatkârın da haksız rekabetten zarar görmesi engellenmelidir” ifadesini kullandı.

“ÇİN MALI BIÇAKLARDAN UZAK DURUN”

Çin’den gelen ucuz mallar arasında kalitesiz kurban bıçaklarının da olduğunu, kurban keserken kullanılmaması gerektiğini vurgulayan TESK Genel Başkanı Palandöken, “Kurban Bayramı nedeniyle piyasada kalitesiz kurban bıçak, satır ve baltaları işportalardaki tezgahlarda satılmaya başladı. İstenmeyen olaylara meydan vermemek için bu tür bıçak, balta ve satır gibi ürünlerden uzak duralım. Çünkü Çin malı bıçaklar sacdan yapıldığı için hem kasap için hem de kurban için eziyet vermektedir. Ayrıca bilemesi ve masatlaması zordur.

Hâlbuki bizim dünyaca ünlü TSE damgalı, logolu Bursa’da, Sürmene’de üretilen çelik bıçaklar kolay kolay körelmemekte ve yapılan işten daha iyi verim alınmaktadır. Kurbanlık kesmek ustalık ister, mutlaka görevli kasaplarımıza kurbanlarınızı kestirin” diye uyardı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner39

banner48