Sanayi Ciro Endeksi Yüzde 8.1 Arttı

TÜİK, sanayi ciro endeksinin, Ağustosta geçen yılın aynı ayına göre yüzde 8,1 arttığını bildirdi.Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Ağustos ayı Sanayi Ciro Endeksini açıkladı. Açıklamaya göre Sanayi Ciro Endeksi (Toplam), 2013 yılı...

Sanayi Ciro Endeksi Yüzde 8.1 Arttı
TÜİK, sanayi ciro endeksinin, Ağustosta geçen yılın aynı ayına göre yüzde 8,1 arttığını bildirdi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Ağustos ayı Sanayi Ciro Endeksini açıkladı. Açıklamaya göre Sanayi Ciro Endeksi (Toplam), 2013 yılı Ağustos ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 8,1 arttı. Sanayinin alt sektörleri incelendiğinde, 2013 yılı Ağustos ayında, bir önceki yılın aynı ayına göre; madencilik ve taşocakçılığı endeksi yüzde 1,7 azaldı, imalat sanayi endeksi ise yüzde 8,5 arttı.

Ana sanayi grupları sınıflamasına göre 2013 yılı Ağustos ayında en fazla artışı sermaye malı imalatı sektörü gösterdi.

İmalat sanayi alt sektörlerinin 2013 yılı Ağustos ayında 2012 yılı aynı ayına göre yüzde değişim oranları incelendiğinde, en yüksek artış oranının yüzde 26,2 ile motorlu kara taşıtı, treyler (römork) ve yarı treyler (yarı römork) imalatında gerçekleştiği görüldü. Bunu yüzde 18,1 ile kağıt ve kağıt ürünleri imalatı takip etti.

İmalat sanayi alt sektörlerinin 2013 yılı Ağustos ayında 2012 yılı aynı ayına göre yüzde değişim oranları incelendiğinde, en fazla düşüş oranının yüzde 28,7 ile diğer imalatlarda gerçekleştiği görüldü. Bunu yüzde 21,0 ile diğer ulaşım araçları imalatı takip etti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER