Türkpa Gözlemci Heyetinden Azerbaycan Seçimlerine Tam Not

Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi Genel Sekreteri Halil Akıncı, Azerbaycan’daki cumhurbaşkanlığı seçimlerinin demokratik bir ortamda yapıldığını ve ülkenin seçim sisteminin gelişiminde önemli bir aşama olduğunu ifade etti.Düzenlenen...

Türkpa Gözlemci Heyetinden Azerbaycan Seçimlerine Tam Not
Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi Genel Sekreteri Halil Akıncı, Azerbaycan’daki cumhurbaşkanlığı seçimlerinin demokratik bir ortamda yapıldığını ve ülkenin seçim sisteminin gelişiminde önemli bir aşama olduğunu ifade etti.

Düzenlenen basın toplantısında konuşan AK Parti Genel Sekreteri Haluk İpek ise, Bakü’nün çeşitli bölgelerinde seçimi izlediklerini belirterek, seçimlerde kayda geçen herhangi bir problemin bulunmadığını söyledi.

İpek, "Seçim günü, huzurlu ve istikrarlı bir ortamda geçti. Gözlemciler çeşitli bölgeleri ziyaret etmiş ve seçimi izleme imkanı elde etmişlerdir. Seçimlerin uluslararası kurallara uygun yapıldığını gözlemlemişlerdir. Bazı teknik eksiklikler istisna durumlar olarak karakterize olsa da, bu, genel seçim sonuçlarına etki gösterecek düzeyde değildir. Web kameraların kullanımı oylamada şeffaflığın sağlanmasına katkıda bulunmuştur. Bu seçimlerin Azerbaycan halkına hayırlı, uğurlu olmasını diliyoruz” dedi.

Türk Konseyi'nce oluşturulan 11 kişilik gözlemci heyeti, Azerbaycan Cumhuriyeti’nin daveti üzerine gözlem faaliyetlerini Karabağ’ın Ağdam ilçesinde gerçekleştirdiler.

Basın toplantısında konuşan TürkPA Genel Sekreteri Jandos Asanov, TürkPA gözlemcilerine seçimleri izlemek için sağladıkları imkanlardan dolayı Azerbaycanlı yetkililere teşekkür etti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER