Türk Turistler Bayramda Mohaç Ovası'na Akın Etti

Kurban Bayramı'nda Macaristan'a gelen Türk turistler, Osmanlı Devleti ile Macaristan arasında geçen ve dünyanın gelmiş geçmiş en kısa süren meydan muharebesi olarak tarihe geçen Mohaç Ovası'na akın etti.Macaristan'ın başkenti Budapeşte'ye...

Türk Turistler Bayramda Mohaç Ovası'na Akın Etti
Kurban Bayramı'nda Macaristan'a gelen Türk turistler, Osmanlı Devleti ile Macaristan arasında geçen ve dünyanın gelmiş geçmiş en kısa süren meydan muharebesi olarak tarihe geçen Mohaç Ovası'na akın etti.

Macaristan'ın başkenti Budapeşte'ye yaklaşık 170 kilometre uzaklıktaki Mohaç Meydan Muhaberesi Anıtı'nı ve parkını gezen Türk turistler duygulu anlar yaşadı.

1526 yılının 29 Ağustos'unda, Kanuni Sultan Süleyman'ın başında bulunduğu Osmanlı ordusu, Macar Kralı 2. Layoş önderliğindeki orduyla Mohaç Ovası'nda karşılaşmış, savaşı Osmanlı ordusu 1,5-2 saat içinde kazanmıştı. Yaklaşık 20 bin Macar askeri meydan muhaberesinde ölürken, Kral 2. Layoş da derede boğularak hayatını kaybetmişti.

Tarihi muharebenin geçtiği bölgeyi ziyaret eden Türk turistler, ecdadın bir zamanlar at koşturduğu bu yerlere gelmek ve buraları görmekten ötürü çok duygulandıklarını belirtti.

Mohaç Savaş Parkı'nı ziyaret eden Türk turist Nazan Uras, 55 kişilik bir Türk turist kafilesiyle burada bulunduklarını, çok değişik duygular içinde olduklarını, tarihi gözlerinin önünde canlandırdığını söyledi.

Mete Karaçali ise Mohaç'ta bulunmanın Türklere çok büyük gurur verdiğini, Eskişehirli bir Türk vatandaşı olarak Mohaç Ovası'nda bulunmanın kendisini heyecandan titrettiğini söyledi.

Emekli noter Sulhi Calkı da buralarda bulunmaktan dolayı çok mutlu olduğunu, duygu yüklü olduğunu, dünyanın en kısa süren meydan muharebesinin yapıldığı bu ovada olmanın gururunu taşıdığını kaydetti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER