İhlas Vakfı Somali’de Fakir Halkın Yüzünü Güldürdü

Kurban Bayramı münasebetiyle Afrika’da yüzlerce kurban kesimini organize eden İhlas Vakfı, bu yıl Somali’ye ayrı bir önem vererek başkent Mogadişu’da yaptığı kurban kesimleriyle fakir halkın yüzü güldürdü.İç savaşın gölgesinde...

İhlas Vakfı Somali’de Fakir Halkın Yüzünü Güldürdü
Kurban Bayramı münasebetiyle Afrika’da yüzlerce kurban kesimini organize eden İhlas Vakfı, bu yıl Somali’ye ayrı bir önem vererek başkent Mogadişu’da yaptığı kurban kesimleriyle fakir halkın yüzü güldürdü.

İç savaşın gölgesinde kutlanan Kurban Bayramı'nda Somali’nin başkenti Mogadişu’da yapılan kurban kesimleriyle fakir halkın yüzü güldü. Adeta bir çadır kenti andıran Mogadişu’da İhlas Vakfı aracılığıyla Türkiye’deki hayırseverlerin verdikleri kurban vekaletleriyle kesilen kurbanlar çadırlarda yaşayan insanlara, yetimhanelere ve medreselere dağıtıldı.

İhlas Vakfı’nı temsilen Somali’de bulunan Hasan Gümüş, bayramın ikinci günü düzenlenen kurban kesimini organize ederken ayrıca Türkiye’nin Mogadişu Büyükelçiliği'ni de ziyaret etti. Gümüş ayrıca burada resmi ve özel kuruluşlara da nezaket ziyaretinde bulundu. Gümüş, “Önümüzdeki yıllarda hayırseverlerle Somali’de daha geniş yardımlarda bulunacağız” dedi.

Gümüş burada yaptığı açıklamada vakıf olarak bu yıl Somali’de kurban kesim adedini arttırdıklarını ve kurban vekaletlerinin büyük kısmını bu ülkeye aktardıklarını belirtti. Somali’de süre gelen iç savaşın ülke ekonomisinde derin yaralar açtığına değinen Gümüş, Somali halkının bu sebepten yardıma muhtaç hale geldiğini vurguladı. Kızılay başta olmak üzere Türkiye’den gelen bir çok kuruluşla beraber Somali’ye yardım elini uzattıklarını ifade eden Gümüş, “Burada yaşayan insanlara yardım etmek için İhlas Vakfı olarak tüm imkanlarımızı seferber etmiş bulunmaktayız. Önümüzdeki yıllarda hayırseverlerin de katkılarıyla daha geniş kapsamlı yardımlar yapacağız” dedi. Somali halkının kendilerine büyük bir misafirperverlik gösterdiklerine değinen Gümüş, Türkiye’den geldiklerini söylediklerinde insanların kendilerine sarılarak sevgilerini gösterdiklerini ifade etti.

İHLAS VAKFI HİZMET BİNASI AÇILDI

Somali’ye yaptığı yardımlar ve organizasyonlarla ülke hakkına umut dağıtan İhlas Vakfı’nın Somali’deki hizmet binası açıldı. İhlas Vakfı’nın temsilcisi ve aynı zamanda milletvekili olan Abdulkadir Şeyh Ali ve İhlas Vakfı gönüllülerinin birlikte açtığı hizmet binası ile vakfın Somali’de vermiş olduğu hizmetlerin daha sağlıklı yürütülmesi planlanıyor.

DEVRİ ALEM PROGRAMI MOGADİŞU'DA

Dünya TV’lerinin güvenlik sorunu sebebiyle gelmeye çekindiği Somali’nin başkenti Mogadişu’ya İhlas Vakfı organizasyonu ile giden TGRT Belgesel TV’den İsmail Kahraman Kurban Bayram coşkusunu belgeselleştiriyor. Somali devlet yetkilileriyle görüşen İsmail Kahraman, ayrıca Türkiye devletinin Somali’ye yaptığı hizmetlerin de belgesel görüntülerini çekiyor.

İBB MOGADİŞU’DA DA ÇALIŞIYOR

Mogadişu’da şehircilik anlamında büyük katkılarda bulunan İstanbul Büyükşehir Belediyesi de 75 araç, 15’i Türk olmak üzere 250 personel ile Mogadişu’yu daha yaşanabilir bir şehir haline getirmek için çalışıyor. Alt yapı çalışmalarına devam eden İstanbul Büyükşehir Belediyesi sayesinde şehrin çöp sorunu da tamamen çözüldü.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER