Davutoğlu’nun Açıklamaları Güney Kıbrıs’ta “dayatma” Olarak Algılandı

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun Dışişleri Bakanı Özdil Nami ile düzenlediği ortak basın toplantısında Kıbrıs müzakereleriyle ilgili ortaya koyduğu görüşler Günye Kıbrıs’ta “dayatma” olarak algılanarak, rahatsızlık...

Davutoğlu’nun Açıklamaları Güney Kıbrıs’ta “dayatma” Olarak Algılandı
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun Dışişleri Bakanı Özdil Nami ile düzenlediği ortak basın toplantısında Kıbrıs müzakereleriyle ilgili ortaya koyduğu görüşler Günye Kıbrıs’ta “dayatma” olarak algılanarak, rahatsızlık yarattı.

Rum basınında yer alan haberlerde, Davutoğlu’nun “ekim ayının hazırlık ayı olacağı, liderlerin 4 Kasım’da bir araya gelmesinin söz konusu olduğu ve BM’nin bir tarih belirlenmediği” yönündeki açıklamaları “kendi akıllarıyla bayram yapıyorlar” şeklinde yorumlandı.

Fileleftheros haberi “Kendi Akıllarıyla Bayram Yapıyorlar... Davutoğlu, Alelacele Müzakerelerin Başlangıcını Açıkladı. BM, Daha Değil Dedi... Ankara’nın Tanınmayla İlgili Hareketleri” başlık ve spotlarıyla manşete çekti.

Gazete, “Ankara’nın, işine gelen gelişmeleri öne çıkararak Kıbrıs sorununda kendi sahnesini oluşturmaya çalıştığı” yorumunu yaptı. Davutoğlu’nun, Cumhurbaşkanı Dr. Derviş Eroğlu-Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis ilk görüşmesinin 4 Kasım’da yapılacağını açıkladığını ancak adada iki tarafın, ortak açıklamanın içeriği konusunda anlaşmayı başaramadığına dikkat çekildi.

Davutoğlu’nun, Ankara’yı ziyaret eden KKTC Dışişleri Bakanı Özdil Nami ile dün düzenlediği ortak basın toplantısında, müzakerelerin paralelinde KKTC’nin tanınması yönünde hareket edileceği mesajı verdiklerine de işaret eden gazete “Türk tarafı müzakere prosedürünün sonunu da Mayıs 2014 olarak belirledi” ifadesini kullandı.

Gazete, BM’nin dün Eroğlu-Anastasiadis görüşmesi için bir tarih belirlenmediğini açıklayarak Davutoğlu’nu yalanladığını yazan gazete “Ankara’dan Baskı Sahnesi” başlığıyla iç sayfasından devam ettirdiği haberinde özetle şunları yazdı:

“Türkler, Lefkoşa’nın etrafında baskı çemberi oluşturmaya ve gelişmeleri dayatmaya çalışıyor. Müzakerelerin başlangıcını ve bitiş tarihini kendi başlarına açıklıyor. Aynı zamanda, oyalayarak ve izlenim yaratarak, kendi şartlarını dayatmaya çalışıyorlar.

Müzakereciler, Lefkoşa’da liderlerin ortak açıklamasının içeriği konusunda anlaşmaya varamadığı bir zamanda Türk Dışişleri Bakanı Ahmet Davutuoğlu, Ankara’dan, ilk Eroğlu-Anastasiadis görüşmesinin 4 Kasım’da olacağını açıkladı. Dahası, müzakerelerin başlamasından önce temaslarda bulunmak üzere sahte devlete gideceğini de ilan etti.

4 KASIM TARİHİNİ ALEKSANDER DOWNER ORTAYA ATTI...

4 Kasım tarihi, Downer tarafından ‘bu tarih mantıklı görünüyor’ diyerek ortaya atıldı. BM, görüşme için tarih belirlenmediğini açıklayarak dün Davutoğlu’nu yalanladı.

İki müzakereci Osman Ertuğ ve Andreas Mavroyannis’in, Aleksander Downer’ın da katıldığı görüşmelerinde ileri doğru bazı adımlar atıldı ancak çaba çok ağır ilerliyor. Kıbrıs Türk ve Rum tarafı ve BM, bütün taraflarca, ortak açıklamanın içeriğiyle ilgili gayrı resmî belgeler sundu.

Ancak büyük meselelerde -müzakerelerin zemini ve usul- anlaşmazlıklar varlığını koruyor. Bu iki meselede, görüşme sonrasında yayınlanacak ortak açıklamada görüş birliği sağlanmadan da görüşme olmayacak.

Görüşmelerden, Türk tarafının, prosedürün müzakere çerçevesi ve zemini olmadan başlaması için ortak açıklama yapılmasına sıcak bakmadığı ortaya çıkıyor. Lefkoşa ve BM, bu tutuma itiraz ediyor. Aleksander Downer dün Kıbrıs’tan ayrıldı ancak müzakereciler görüşmelerine devam edecek.”

EROĞLU VE NAMİ’NİN AÇIKLAMALARI

Gazete Dışişleri Bakanı Özdil Nami’nin, TC Dışişleri Bakanı Davutoğlu ile ortak basın toplantısında söylediği ‘Marta kadar bitirelim’ ve Cumhurbaşkanı Dr. Derviş Eroğlu’nun da ‘ortak açıklamaya gerek yok’ açıklamalarını Kıbrıs Türk basınını kaynak göstererek okurlarına aktardı.

Simerini “Müzakereler, 4 Kasım’da Başlayacak... Görüşme Batağa Saplanmışken Türkler Tarih Açıklıyor” başlıklı haberinde, Kıbrıs Türk ve Rum tarafı müzakerecilerinin istişarelerinde gözlemlenen hıza bakıldığında, Davutoğlu’nun açıkladığı 4 Kasım tarihinin “kulağa hüsnü kuruntu olarak gelebileceği” yorumunu yaptı.

BM Barış Gücü Basın Sözcüsü Michel Bonnardeaux’nun, ‘4 Kasım için planlanmış bir görüşme olmadığını, o gün herhangi bir görüşme için bir anlaşma da olmadığı’ yönündeki açıklamasına da yer verilen haber, şöyle devam etti:

“KİPE’nin (Rum haber ajansı) edindiği bilgilere göre, bu tarihi BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Aleksander Downer, ortak açıklamada bir anlaşmaya varılırsa bir olasılık olarak önerdi. Böyle bir şey (anlaşma) bugüne kadar olmadı.”

RUM SİYASİ PARTİLERİ BİLGİ İSTİYOR

Alithia haberinde “Türkiye Dışişleri Bakanı 4 Kasım’da Anastasiadis-Eroğlu Görüşmesi İlan Etti... BM, Ahmet Davutoğlu’nu Yalanladığı Açıklamasında, Böyle Bir Anlaşma Olmadığını Vurguladı” başlığını kullandı.

Gazete, Davutoğlu’nun ilgili açıklamasının Rum siyasi partiler arasında çekinceyle karşılandığını belirtti. Habere göre, Alithia’yı telefonla arayan parti yetkilileri, yorum yapmamak için kendilerini zor tuttu. Davutoğlu’nun sözlerine şaşıran parti yetkililerinin, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’ten bilgilendirme beklediği kaydedildi.

Gazete, sadece EDEK’in açıklama yaptığını, onun da Eroğlu-Anastasiadis görüşmesinin BM tarafından değil, Türkiye Dışişleri Bakanı tarafından açıklanmasını “en azından sürpriz ve endişe verici” olarak nitelediğini belirtti.

Haravgi ise haberi, “Anlaşma Yok, Görüşme Tarihi Yok... Ortak Açıklamanın Söylemi Üzerinde Anlaşma Olmazsa Görüşmenin 4 Kasım’da Yapılacağı Yalanlandı” başlığıyla okurlarına aktardı.

Politis, DİKO Başkanı Marios Karoyan’ın Rusya’nın Güney Kıbrıs’taki Büyükelçisi Stanislav Osadçi ile dün DİKO merkez binasında görüştüğünü, görüşmede Kıbrıs sorunu ve ekonomi konularının ele alındığını bildirdi.

Gazeteye göre, Karoyan, görüşme sonrasında yaptığı açıklamada “Kıbrıs sorununun mevcut aşaması ve müzakerelerin zemininin netleştirilmesinin yanı sıra Türkiye’nin bu konjonktürde oynamak istediği rolün netleştirilmesinden sonra müzakerelerin yeniden başlaması yönünde yapılan çalışmalar hakkında görüş alış verişinde bulunduk” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER