Boehner’den Borç Sınırını Kısa Vadeli Yükseltme Teklifi

Temsilciler Meclisi Başkanı John Boehner, cumhuriyetçilerin, demokratlarla bütçe konusunda müzakerelere başlanması karşılığında borçlanma sınırını 6 haftalığına yükseltmeyi onaylayacaklarını söyledi.Boehner, Temsilciler Meclisi’ndeki...

Boehner’den Borç Sınırını Kısa Vadeli Yükseltme Teklifi
Temsilciler Meclisi Başkanı John Boehner, cumhuriyetçilerin, demokratlarla bütçe konusunda müzakerelere başlanması karşılığında borçlanma sınırını 6 haftalığına yükseltmeyi onaylayacaklarını söyledi.

Boehner, Temsilciler Meclisi’ndeki cumhuriyetçilerle kapalı kapılar arkasında yaptığı görüşme sonrasında beraberindeki meslektaşları ile birlikte basına açıklamalarda bulundu. Toplantıda borçlanma sınırının geçici olarak yükseltilmesini tartıştıklarını ifade eden, Boehner, “Sayın Başkan ve Senato Çoğunluk Lideri’nin, bütün Amerikan halkının karşı karşıya kaldığı acil sorunlar hakkında görüşmek üzere masaya oturması karşılığında borçlanma sınırını yükseltmeyi düşünüyoruz” şeklinde konuştu.

Demokratların 10 gündür görüşmeye yanaşmadığını kaydeden Boehner, müzakereleri başlatmanın vaktinin geldiğini söyleyerek, “Umarım Sayın Başkan bu teklifi görüşmelerin başlayabilmesi için bir fırsat olarak değerlendirir” dedi.

Boehner’in ardından söz alan Temsilciler Meclisi Çoğunluk Lideri Eric Cantor da Beyaz Saray’ın cumhuriyetçilere bugün görüşme teklifinde bulunmasından dolayı memnuniyet duyduğunu dile getirdi. Ancak çok fazla zaman kalmadığını belirten Cantor, “Hükümetin kapanmasının 10’uncu gününe girdik. Bu bizim istediğimiz bir şey değil. Bu durum iki partinin oturup konuşamamasından dolayı kaynaklanıyor. Çok az zamanımız kaldı ve daha fazla zaman kaybedemeyiz” ifadelerinde bulundu.

Obama, daha önce yaptığı bir açıklamada herhangi bir koşula bağlı olmadığı sürece borçlanma sınırının kısa vadeli olarak arttırılmasını değerlendirmeye hazır olduğunu söylemişti. Beyaz Saray yetkilileri tarafından yapılan açıklamada da Obama’nın Boehner’in teklifine bir göz atacağı belirtilirken, Cumhuriyetçilerin aynı zamanda hükümetin yeniden açılması konusunda anlaşmaya varmaları gerektiği üzerinde duruldu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER