Avustralya'da Orman Yangınları Erken Başladı

Kurak geçen ilkbahar ve erken gelen yaz nedeniyle Avustralya'da bu yıl orman yangınları erken başladı. Yaklaşık yüz farklı noktada çıkan yangınlardan onlarcası kontrol altına alınamadı. Sıcakların mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi...

Avustralya'da Orman Yangınları Erken Başladı
Kurak geçen ilkbahar ve erken gelen yaz nedeniyle Avustralya'da bu yıl orman yangınları erken başladı. Yaklaşık yüz farklı noktada çıkan yangınlardan onlarcası kontrol altına alınamadı. Sıcakların mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi ve aşırı rüzgârın etkisiyle Avustralya'nın güneydoğusunda çıkan orman yangınları kontrol altına alınamıyor. Yangından etkilenen bölgedeki okul ve yollar kapatılırken, itfaiye görevlileri ve polisin bölgedeki arama kurtarma çalışmaları devam ediyor.

New Soulth Wales eyaleti itfaiye sözcüsü Natalie Sanders, eyalette çıkan yüz üzerindeki yangının söndürme çalışmaları sonucu 94'e düştüğünü, ancak 28 noktadaki yangının henüz kontrol altına alınamadığını kaydetti. Sanders, şimdiye kadar 86 bin hektar ormanın yandığını ifade etti.

Yangın sırasında bir kişi hayatını kaybetti. 63 yaşındaki felaketzedenin evini yangından kurtarmaya çalışırken kalp krizi geçirdiği belirtiliyor. Dumandan zehirlenen iki kişi ile yaralanan iki itfaiye erinin ayakta tedavi edildiği, bir itfaiye erinin halen hastanede tedavi altında olduğu bildirildi.

Başbakan Tony Abbott, yangınlarda yüzlerce evin zarar görmüş olabileceğini ifade etti. Yangından zarar gören evlerin tam sayısı konusunda henüz resmi bir açıklama yapılmadı.

Avustralya'da aralık ve şubat ayları arasına denk gelen yaz mevsiminde her yıl çok sayıda orman yangını çıkıyor.

2009 yılında çıkan orman yangınlarında Victoria eyaletinde 173 kişi hayatını kaybederken, iki binden fazla ev zarar görmüştü.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER