Avrupa Olimpiyat Komitesi Azerbaycan'ın Hazırlıklarından Memnun

Avrupa Olimpiyat Komitesi, Azerbaycan'ın ev sahipliğini yapacağı 1. Avrupa Olimpiyat Oyunları hazırlıklarının memnuniyet verici olduğunu söyledi.Avrupa Olimpiyat Komitesi Başkanı Patrick Hickey bugün Bakü’de düzenlediği basın toplantısında,...

Avrupa Olimpiyat Komitesi Azerbaycan'ın Hazırlıklarından Memnun
Avrupa Olimpiyat Komitesi, Azerbaycan'ın ev sahipliğini yapacağı 1. Avrupa Olimpiyat Oyunları hazırlıklarının memnuniyet verici olduğunu söyledi.

Avrupa Olimpiyat Komitesi Başkanı Patrick Hickey bugün Bakü’de düzenlediği basın toplantısında, Azerbaycan yönetiminin 2015 yılında ilk Avrupa Olimpiyat Oyunları’nın düzenlenmesine büyük destek verdiğini ve çalışmaların gidişatından memnun olduklarını ifade etti.

Hickey, yarışmalara hazırlık sürecinde büyük ilerleme sağlandığını ve Organizasyon Komitesi'nin çalışmalarının öngörüldüğü şekilde gerçekleştirildiğini vurguladı.

Hickey, "Oyunların organizasyonu konusunda sağlanacak başarı hem Azerbaycan’ın, hem de Avrupa’nın başarısı olacak" dedi.

Azerbaycan Gençlik ve Spor Bakanı Azad Rahimov da, hazırlıklarda kısa sürede büyük bir ilerleme kaydedildiğini belirterek, “Bakü 2015 Olimpiyatları'nın dünya spor tarihinde önemli bir sayfa olacağını kesinlikle söyleyebiliriz” diye konuştu.

Rahimov, tüm hazırlıkların planlandığı gibi yürütülmekte olduğunu vurgulayarak, "Biz bu oyunlara büyük önem veriyoruz. Bu oyunların Azerbaycan spor tarihine miras kalmasına çalışıyoruz. Oyunlar için inşa edilen tesisler Azerbaycan’ın geleceği için yapılıyor. Bakü'de bazı spor dallarında ilk kez yarışlar yapılacak, Azerbaycan gençleri bu yeni spor dalları ile tanışacak ve bu spor türlerinin Azerbaycan’da da geliştirilmesi için ortam oluşacak. 65 bin kişilik Olimpiyat Stadyumu ve Büyük Havuz Kompleksi 2015 yılı Şubat ayına kadar hazır olacak. Azerbaycan, Avrupa Oyunları ile bir gelenek oluşturmak istiyor. Bu oyunlar boyutlarına göre Azerbaycan spor tarihi için önemlidir" şeklinde konuştu.

BAKÜ 2015 AVRUPA OLİMPİYATLARI'NA 48 ÜLKEDEN SPORCU KATILACAK

Azerbaycan, Avrupa'nın 48 ülkesinden 18 branşta, 5 bin 600 sporcunun katılacağı olimpiyat oyunlarının sorunsuz yapılabilmesi için hiçbir fedakarlıktan kaçınmıyor. Ülkedeki mevcut spor komplekslerinin modernizasyonu tamamlanırken, yeni yapılan komplekslerde de son aşamaya gelindi.

Bu çerçevede inşası devam eden Bakü Olimpiyat Stadı 65 bin kişilik kapasitesiyle bölgenin en büyüğü olarak dikkat çekiyor. Ayrıca sporcuların yarışmalar süresince kalacakları olimpiyat köyü 5 yıldızlı otel konforunda ve her türlü imkana sahip olarak tasarlanıyor.

Avrupa Olimpiyat Komitesi ilk Avrupa Oyunları için geçtiğimiz yıl 12 Aralık tarihinde Roma'da yaptığı toplantı sonunda söz konusu oyunların startının 2015'te Bakü'de verilmesine dair karar aldı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner39

banner48