22. Dünya Enerji Kongresi Bakan Yıldız'ın Konuşmasıyla Sona Erdi

Güney Kore'nin Deagu şehrinde düzenlenen 22. Dünya Enerji Kongresi, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız'ın konuşmasıyla sona erdi.Bir sonraki kongreye ev sahipliği yapacak ülkenin Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı olarak kürsüye...

22. Dünya Enerji Kongresi Bakan Yıldız'ın Konuşmasıyla Sona Erdi
Güney Kore'nin Deagu şehrinde düzenlenen 22. Dünya Enerji Kongresi, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız'ın konuşmasıyla sona erdi.

Bir sonraki kongreye ev sahipliği yapacak ülkenin Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı olarak kürsüye çıkan Bakan Yıldız, enerjinin sürdürülebilir olmasının bir insanlık görevi olduğunu söyledi.

Türkiye ve Kore arasında tarihin derinliklerine dayanan güçlü bir dostluk bağı bulunduğunu kaydeden Bakan Yıldız, "Enerjinin sürdürülebilir olması, insanlık vazifesidir. İnsanın en temel ihtiyacı haline gelmiştir. Politikalarımızı belirlerken, sadece kendi arz güvenliğimiz için değil, küresel odaklı düşünerek hareket etmeliyiz" dedi.

Yıldız, "Gelecek nesilleri karanlıkta bırakamayız. Bunun için de, ülkelerarası işbirliğinin geliştirilmesi, uluslararası politikalara yön veren karar alıcıların karşılıklı bağımlılık çerçevesinde politika ve strateji belirlemeleri elzemdir" ifadesini kullandı.

Yıldız ayrıca, "Bir sonraki Dünya Enerji Kongresi’nin İstanbul’da düzenlenecek olması nedeniyle duyduğumuz heyecanı burada tekrarlamak istiyorum. İstanbul gibi uluslararası finans merkezi olmaya aday, Asya ve Avrupa kıtasını birleştiren bir şehirde tüm enerji dinamiklerini buluşturmayı arzuluyoruz. Tüm ülkelerden katılımcılarla 2016 yılında İstanbul'da bir araya gelmeyi sabırsızlıkla bekliyoruz" dedi.

Bu arada kongrenin kapanış töreninde katılımcılara İstanbul'un anlatıldığı bir sinevizyon gösteri yapıldı.

Bakan Yıldız, zirvenin kapanışının ardından bir Türk gecesi resepsiyonu düzenledi. Resepsiyona katılan konuklara Türk yemeklerinden ikram edildi. Güney Kore programını tamamlayan Bakan Yıldız daha sonra özel bir uçakla yurda hareket etti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER