Çorum’da 29 Ekim Kutlamaları

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Çorum’da törenlerle kutlandı.Hürriyet meydanındaki kutlamalara Vali Sabri Başköy, Garnizon Komutanı J. Kd. Alb.Ahmet Çelik, Belediye Başkanı Muzaffer Külcü, Cumhuriyet Başsavcısı Bayram Eray, AK Parti Çorum Merkez...

Çorum’da 29 Ekim Kutlamaları
29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Çorum’da törenlerle kutlandı.

Hürriyet meydanındaki kutlamalara Vali Sabri Başköy, Garnizon Komutanı J. Kd. Alb.Ahmet Çelik, Belediye Başkanı Muzaffer Külcü, Cumhuriyet Başsavcısı Bayram Eray, AK Parti Çorum Merkez İlçe Başkanı Mustafa Köse, daire müdürleri üst düzey askeri ve polis yetkilileri ile vatandaşlar katıldı.

Törende bir konuşma yapan Vali Sabri Başköy, insan onuruna ve yaradılışına en yakışır rejimin adının ‘Cumhuriyet’ olduğunu söyledi.

Cumhuriyeti ideal rejim yapan anlayışın milleti ve iradesini ön plana çıkarması ve bunun üzerinde herhangi bir güç tanımaması olduğunu dile getiren Başköy, “Cumhuriyet, milli egemenliğe dayanan, gücünü halktan alan, iktidarın millete ait olduğu bir rejimdir. Türkiye’nin demokratik, laik, sosyal bir hukuk devleti olarak; kurum ve kurallarıyla işleyen bir demokrasi düzenine, güçlü bir ekonomiye ve aktif bir dış politikaya sahip olması, hiç şüphe yoktur ki milletimizin en önemli kazanımlarıdır.

Cumhuriyet bir değerler manzumesidir. Bir bütün olarak algılanmalı, tüm niteliklerine eşit değer atfedilmeli, evrensel kabullerle uygulanmalıdır. Cumhuriyet keza, tek bir fikre yönelik peşin kabuller rejiminden çok, bölücü, yıkıcı ve şiddet unsurları taşımadığı sürece, farklı fikirlerin ifade edilmesinin teminat altına alındığı, hoşgörü temelli bir rejimin adıdır.

Cumhuriyet, ortak bir varoluşun ortak yaşama kararlılığıdır. Cumhuriyetin ne olduğu iyi kavranmalı ve birleştiriciliği asla göz ardı edilmemelidir. Dolayısıyla, farklılıkları kutsallaştırmadan ama yok da saymadan, ortak bir tarihe ve kültüre sahip olarak kimseyi ötekileştirmeden, bu topraklar üzerinde yaşayan herkesi birinci sınıf vatandaş olarak görmemiz, özgürlük ve demokrasiyi Anayasal sınırlar içerisinde olabildiğince yaşamak ve yaşatabilmek kararlılığını göstermemiz gerekmektedir” dedi.

Cumhuriyeti ayakta tutan yegane kuvvetin milletin kendisi olduğunu dile getiren Vali Başköy, Türk milletinin cumhuriyeti benimsediğini ve bütün değerlerine sımsıkı sarıldığını ifade etti.

Cumhuriyetin temel hedefinin görevlerini yerine getiren, haklarını kullanabilen, öz güveni gelişmiş, üretken bireyleri topluma kazandırmak olduğunu dile getiren Vali Başköy, “Cumhuriyetin değerleri neticesinde yukarıda ifade ettiğim gibi bu ülkede yaşayan herkes hürdür, birinci sınıf vatandaştır. Temel hak ve özgürlükler kanunlarla çerçevesi çizilen bir sistem içerisinde özgürce kullanılabilmektedir. Herkes, aynı geçmişi ve ortak bir geleceği paylaşmaktır. Herkes, tasada, kederde ve sevinçte ortaktır. Devlet halkın devletidir, üstün irade ve her türlü yönetim yetkisinin kaynağı Millet iradesidir. Büyük Atatürk’ün ortaya koyduğu; “Egemenlik Kayıtsız Şartsız Milletindir” ilkesi devletin ve rejimin temelini oluşturmaktadır. Bütün bunların teminatı Cumhuriyettir” ifadelerini kullandı.

Tören, kortej geçişi çeşitli gösterilerin ardından sona erdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner39

banner48