Bursa Ar-ge Ve İnovasyonda Dünya Liginde

Dünyaca ünlü araştırma şirketi Thomson Reuters, G-20 ülkelerinde şirketlerin Ar-Ge ve inovasyon performansları Eylül ayı raporunu açıkladı. Raporda, Bursa’dan Oyak Renault Otomobil AŞ ve Durmazlar AŞ, Türkiye’de “en buluşçu 10 şirket”...

Bursa Ar-ge Ve İnovasyonda Dünya Liginde
Dünyaca ünlü araştırma şirketi Thomson Reuters, G-20 ülkelerinde şirketlerin Ar-Ge ve inovasyon performansları Eylül ayı raporunu açıkladı. Raporda, Bursa’dan Oyak Renault Otomobil AŞ ve Durmazlar AŞ, Türkiye’de “en buluşçu 10 şirket” arasında yer almayı başardı.

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, Bursa’da faaliyet gösteren Oyak Renault ve Durmazlar AŞ’nin dünya arge ve inovasyon liginde Bursa’yı temsil ettiğini kaydederek, “Kentimizde faaliyet gösteren BTSO Üyesi firmalarımızı dünya Ar-Ge liginde görmek, yönetim olarak ortaya koyduğumuz Bursa için vizyonun ne kadar doğru olduğunu gösteriyor. Firmalarımızı kutluyor, başarılarının daim olmasını diliyorum. Oyak Renault uluslararası firma olarak, Durmazlar AŞ’de bu topraklardan çıkan ve Durma markasıyla Bursa’yı 7 kıtada temsil eden şirket olarak göğsümüzü kabartmıştır” dedi.

“GELECEK 10 YILI ARGE VE İNOVASYON LİGİNDE ÖNDE OLANLAR BELİRLEYECEK”

Thomson Reuters’in yayınladığı raporun Bursa’nın arge ve inovasyon ligindeki liderliğinin yanı sıra G-20 ve AB ülkelerinin performansını da ortaya koyduğuna işaret eden Burkay, değerlendirmesine şöyle devam etti:

“Söz konusu rapor incelendiğinde, dünyanın nereye gittiğini de açıkça görmek mümkün. Raporun çıktıları, başta Çin ve Hindistan olmak üzere gelişmekte olan ülkelerin gelişmiş ülkelerle arayı hızla kapattığını, özellikle ABD gibi ‘en büyük üretici’ pozisyonundaki ülkelerin de bilimsel araştırmalar konusunda görece gerilediğini gösteriyor. Örneğin Çin, 2003-2012 yılları arasında araştırmada dünya payını yüzde 5,6’dan yüzde 14’e çıkarırken, ABD aynı dönemde yüzde 33’ten yüzde 27,8’e gerilemiş. Yani; Ar-Ge ve inovasyonda Avrupa ve Kuzey Amerika’nın hakimiyet alanına Asya ülkeleri de güçlü birer oyuncu olarak girmeye başlamış. Bu da coğrafi ve metaforik olarak birbirinden çok uzakta olan ülkeleri biraraya getiren önemli bir unsur. Gelecek 10 yılı da yine arge ve inovasyon liginde önde olanların belirleyeceğine dair çok önemli bir kanıttır.”

TÜRKİYE’DE İLK 10’DA 2 BURSA FİRMASI

Dünyada bilimsel araştırmalar ve inovasyon alanında en güvenilir kaynak kabul edilen Derwent Dünya Patent Endeksi ve Web of Science verilerinden derlenen araştırmaya göre; Türkiye’de en fazla buluş gerçekleştiren firmalar sırasıyla ve gerçekleştirdikleri buluş sayılarıyla şöyle: Oyak Renault Otomobil Fab. AŞ (122), Vestel Beyaz Eşya AŞ (93), BSH Ev Aletleri San. ve Tic. AŞ (60), Ford Otomotiv Sanayi AŞ (49), Turkcell Teknoloji Araştırma ve Geliştirme AŞ (31), Arçelik AŞ (21), Turas Gaz Armatürleri San. ve Tic. AŞ (21), Vestel Elekt San. ve Ticaret (21), Durmazlar Makina Sanayi ve Ticaret AŞ (17), Türk Traktör ve Ziraat Mak. AŞ (17).

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner39

banner48