Bitlis Özel İdaresi Kış’a Hazır

Bitlis Valisi Veysel Yurdakul, bölgenin en fazla kar alan ve kış aylarının büyük bölümünü kar altında geçiren Bitlis'in kış öncesi hazırlıklarının tamamlandığını, karla mücadeleye ilk etapta 8 milyon TL’lik bir ödenek ayrıldığını...

Bitlis Özel İdaresi Kış’a Hazır
Bitlis Valisi Veysel Yurdakul, bölgenin en fazla kar alan ve kış aylarının büyük bölümünü kar altında geçiren Bitlis'in kış öncesi hazırlıklarının tamamlandığını, karla mücadeleye ilk etapta 8 milyon TL’lik bir ödenek ayrıldığını söyledi.

Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Bitlis Valisi Veysel Yurdakul, geçen yıllardaki tecrübelerini bu yıl sahaya yayacaklarını bu nedenle gerek iş makinelerini ve gerekse personellerinin hazırlıklı olduğunu söyledi.

Vali Yurdakul açıklamalarında şunları söyledi: “Malumdur artık kış ayları içerisine girmeye başladık. Geçen yılki tecrübelerimiz ile bu yıl kar yağışına daha iyi hazırlandık. Gerek mevcut araçlarımızın bakımı, gerekse karla mücadelede araç kiralamak için gerekli hazırlıklarımızı tamamladık. Kazasız belasız yolumuza devam ediyoruz. Yolların kapanmadığı bir kış geçirmek istiyoruz. Ama işin doğasında Bitlis’in tabiatında bol kar var. Bunu aşmak için araç kiralama ve her türlü formilasyonu hayata geçireceğimizin bilinmesini istiyoruz. Şu an 8 milyona yakın bir kış ödeneğimiz var. Ama gerek duyulursa Maliye Bakanlığından, Afet ve Acil Durum Bakanlıklarından talep edilebilir” dedi.

Vali Yurdakul açıklamasının devamında, “Diliyoruz ki, çok sert bir kış geçirmeyelim. Ama biz hazırlıklarımızı en sertine göre yaptık. Bizim Tatvan, Ahlat ve Adilcevaz yollarında çok büyük karla mücadelemiz olmuyor. En büyük sıkıntı yaşadığımız Hizan, Mutki, Güroymak ve merkez ilçe bölgesidir. Bu bölgelere kendi araç parklarımızı yapıyoruz. Bazen o araç parklarına kiraladığımız araçlardan takviye yapmamız gerekiyor. Bu yıl Acil kurtarma araçlarımızın, Sağlık Müdürlüğü tarafından onarımı ve yenileme işlemleri de yapılıyor. Tüm hazırlıklarımızı yaptık. Ama bu afet işidir aksaklıklar olabilir. Ama elimizden gelen her türlü müdahaleyi yapacağız” ifadelerini kullandı.

“KÖY YOLLARINDA ALT YAPI İŞLERİNİ TAMAMLADIK”

Vali Yurdakul, Bitlis ve bölgesindeki köy yollarında asfaltlama çalışması yapmadıklarını, bunun dışında daha ziyade alt yapı ve duvar çalışmaları yaptıklarını belirterek, “Bu yıl köy yollarında asfalt olayına hiç girmedik. Köy alt yapıları, menfezler, köprüler, sanat yapılarının güçlendirilmesi yönünde çalışmalar yapıldı. Önümüzdeki yılı ise asfalt yılı ilan edeceğiz. Çünkü bütün gücümüzü KÖY-DES kaynaklarımızı Özel İdare kaynaklarımızı tamamen köy yollarımızı asfaltlama yönünde kullanmayı düşünüyoruz. Daha önceki yıllardaki gibi küçük bir ödenekle basit bir alt yapı hazırlıkları olaylarına son vereceğiz. Çünkü bu tür asfaltlamanın ömrü bir veya iki yıl oluyordu. Biraz sabırla ve uzun soluklu en az 10 yıl dayanacak asfalt yapmak istiyoruz. Eski şekilde asfalt yapmak hem köylümüzü memnun etmiyor hem de devletin kaynaklarını boşuna tahrip ediyoruz. Tabi bu alt yapıların güçlendirilmiş olması bizim işimizi kolaylaştıracak. Bazen asfalt varlığı bizim işimizi zorlaştırıyordu. Yapılan çalışmalarda doğal olarak asfalta da zarar vermek zorunda kalıyorduk. Özellikle bu yıl karla mücadelede asfaltın olmayışı bizim işimizi kolaylaştırıyor. Karların ortadan kalkması ile asfaltın tahrip edildiği için vatandaş her yıl asfalt talebinde bulunuyordu. Dolayısıyla bu çalışmalarımızı biraz zamana yaydık. Bunun için iller bankasından 7 milyonluk bir borçlanma yaptık. Sonuç olarak köy yollarının güçlendirilmesi kısa vadede sonuç vermeyecek ama kış döneminde karla mücadelede kolaylık sağlayacak” şeklinde konuştu.

“BÖLGEYİ CAZİBE MERKEZİ KONUMUNA GETİRMEK İSTİYORUZ”

Vali Yurdakul, Bitlis’in en fazla kar alan merkezler arasında yerini aldığını, kışın zorluklarının yanında güzelliklerinin de çok olduğunu söyledi. Bitlis’te daha önce bulunan 2 kayak merkezi sayısının da 3’e çıkarılacağını ifade eden Vali Yurdakul, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bitlis’te kış turizmine büyük önem veriyoruz. Bunun yanında Jeopark projesinin en önemli faydası kış turizmine katkısıdır. Bitlis’te mevcut olan iki kayak tesisimizin yanında üçüncü kayak tesisimizi hayata geçirme çalışıyoruz. El-Aman hanımızın arkasında bulunan Rahva mevkisindeki tepeye hibe ile almış olduğumuz telesiyej sistemini kurmayı düşünüyoruz. El-aman hanındaki yeni müstecirle anlaşma yaptık. Daha çok çocuklar, gençler ve kayağa yeni başlayanlar 300 metrelik pistten faydalanacak. İnşallah 2013 yılı kayak sezonuna 3 pistimizle girmiş olacağız. Tüm kayak severleri Bitlis’te kayak yapmaya davet ediyoruz” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner39

banner48