Halk Sağlığı’ndan ‘kist’ Uyarısı

Bingöl Halk Sağlığı Müdürü Vedat Söyiler, Kurban Bayramı öncesinde halk sağlığını tehdit eden kist hastalığına karşı vatandaşları uyardı.Halk arasında kist hastalığı olarak bilinen bu hastalığın etkeni, ‘Echinococcus granulosus’...

Halk Sağlığı’ndan ‘kist’ Uyarısı
Bingöl Halk Sağlığı Müdürü Vedat Söyiler, Kurban Bayramı öncesinde halk sağlığını tehdit eden kist hastalığına karşı vatandaşları uyardı.

Halk arasında kist hastalığı olarak bilinen bu hastalığın etkeni, ‘Echinococcus granulosus’ adı verilen bir parazit olduğunu kaydeden Söyiler, bu parazitin esas kaynağının köpek, kurt, tilki gibi et yiyen hayvanlar olduğunu söyledi. Söyiler, "Ancak, sıklıkla köpeklerdir. Parazit köpeklerin ince bağırsaklarında yaşar. Hastalık köpek dışkısıyla atılan yumurtalarla insana bulaşır. Köpek dışkısıyla atılan yumurtalar çok dayanıklıdır, toprakta ve soğukta bir yıl kadar canlı kalabilirler. Dışkıyla atılan yumurtalar hayvanların ayakları, arazi eğimi, rüzgar ve yağmurla yayılır. İnsanlar bu yumurtaları çiğ tüketilen ve iyi yıkanmamış meyve ve sebzelerden, kirli içme sularından alırlar" dedi.

Kistlerin en sık karaciğer ve akciğerlerde görüldüğünü ifade eden Söyiler, karaciğer yerleşiminde karnın sağ üst kısmında ağrı, bulantı, kusma ve bazen kaşıntı, sarılık ve akciğer tutulumunda solunum sıkıntısı, öksürük, ağızdan kan gelmesi ve göğüs ağrısının olabileceğini söyledi.

HASTALIKTAN KORUNMANIN YOLLARI

Hastalıktan korunmak için köpek ve kedilere mümkün olduğu kadar çiğ et verilmesi gerektiğini kaydeden Söyiler, "Kişisel temizlik kurallarına dikkat edilmeli, içme ve kullanma suları temiz olmalı, çiğ yenen sebze ve meyveler bol suyla iyice yıkandıktan sonra tüketilmelidir. Kesilen veya ölen hayvanların kist bulunduran organları köpeklerin ve diğer etçil hayvanların ulaşamayacağı şekilde gömülerek bertaraf edilmelidir. Özellikle kurban bayramlarında bu hususlara daha çok dikkat edilmelidir. Köpekler yılda dört kez iç parazitlere karşı ilaçlanmalıdır. Köpekler gezdirilirken etrafa dışkılamaları halinde dışkıları alınarak poşete konulmalı, ağzı bağlandıktan sonra çöpe atılmalıdır. Parazit mücadelesi yapılmadan serbest dolaşan köpeklerin okşanması ve sevilmesi sırasında parazit yumurtaları ellere geçebilir. Bu şekilde kirlenen ellerin yıkanmadan ağza götürülmesiyle parazitin yumurtası alınır. Bu nedenle, özellikle çocukların köpeklerle temasından sonra ellerini bol su ve sabunla yıkamaları sağlanmalıdır" diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER