Esnaf Sanatkarlar Odası Başkanı Akyıldız'dan Çözüm Süreci Açıklaması

Batman Esnaf Sanatkarlar Odası Başkanı Übeyt Akyıldız, çözüm süreciyle birlikte aylardır ölümlerin yaşanmadığını ve sürecin değeri bilinmesi gerektiğini söyledi.İHA muhabirine açıklamada bulunan Batman Esnaf Sanatkarlar Odası Başkanı...

Esnaf Sanatkarlar Odası Başkanı Akyıldız'dan Çözüm Süreci Açıklaması
Batman Esnaf Sanatkarlar Odası Başkanı Übeyt Akyıldız, çözüm süreciyle birlikte aylardır ölümlerin yaşanmadığını ve sürecin değeri bilinmesi gerektiğini söyledi.

İHA muhabirine açıklamada bulunan Batman Esnaf Sanatkarlar Odası Başkanı Übeyt Akyıldız, çözüm süreciyle ilgili değerlendirmelerde bulundu. Akyıldız, 8 ay öncesine kadar bu topraklarda çatışmalar, kayıplar ve ölümler yaşandığını, süreçle birlikte akan kanın durduğunu belirtti. Çatışmalı ortamlarda 50 binin üzerinde gencecik insanların hayatını kaybettiğini dile getiren Akyıldız, "Çok şükür 8 aydır cenazeler gelmez, yaslar ve matemler yaşanmaz bir ortam yakaladık. Bu da çok sevindirici bir olaydır. Bu çatışmasızlık sürecinin değerini çok iyi bilmemiz lazım. Bu mücadele vurmak kırmakla değil bu mücadele insani koşullar içerisinde özgürlükler temelinde demokratik eylem tarzıyla talepler dinlenir" dedi.

"İSVİÇRE PARÇALANMADI, BÖLÜNMEDİ"

Siyasi tutukluların cezaevlerinde olmasının Kürtlere rahatsızlık verdiğini ifade eden Akyıldız, siyaset yaptıkları için cezaevlerine atılan siyasi tutsakların serbest bırakılmasını talep ettiklerini kaydetti. Cezaevlerindeki tutsakların serbest bırakılması sürece etki yapacağına inandıklarını belirten Akyıldız, şöyle devam etti:

"8 aydır çatışmanın durmuş olması, ülkeye neler getirdi bunu irdelemek gerekiyor. 30 yıllık bilanço 500 milyon dolar götürdüyse 8 aydır çatışmasızlık ortamının da ekonomik giderini düşünmek gerekir. Bunca yıldır süren savaşın sebebi neydi? Bunu herkes biliyor. Kürt'ü, Türk'ü, Laz'ı, Çerkez'i biliyor. Bu çatışma ortamının ana sebebini bütün etnik yapılar biliyor. Bölgede nüfusu yaklaşık 20 milyona tekabül eden bir Kürt halkı var. Bu halkın yaratılıştan gelen bir dili kullanma hakkı var. Kürtçe konuşmak zorunda olan bir halk var. 5 bin yıllık bir tarihi, kültürü, geçmişi olan bir halktır. Bu halkı görmemezlikten gelemeyiz. Bu halkın isteklerini yerine getirmek gerekir. Bunu da yerine getirecek olan devlettir. Ortamı sakinleştirebilmek için taleplerin yerine getirilebilmesi gerekiyor. Bu talepler de çok zor değildir. Bugün İsviçre’ye baktığınızda 4 dil kullanıyorlar ve bunun yanında da sayısız lehçeler kullanılıyor. İsviçre parçalanmadı, bölünmedi. Çok daha mutlular. Bir ülkenin ekonomisi iyi olursa ve adaletli dağıtımı sağlanırsa, kimlik kültürel haklar da verilirse bir sıkıntı yaşanmaz."

Çatışmalı ortamlarda esnafın ekonomisinin de etkilendiğini kaydeden Akyıldız, "Bir kepenk kapatma eylemi gelişiyor. Bu esnaflar için bir yıkıntıdır. Barış devam ettiği sürece esnaf kepenk kapatmaz. Bizim esnaf ve sanatkarlar odası olarak talebimiz; bir daha bu çatışmaların yaşanmaması için yetkililerin üzerlerine düşeni yapmaları gerekmektedir" diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner39

banner48