Cumhuriyet Sevdalıları Cumhuriyet Yemeğinde Buluştu

Balıkesir’in Ayvalık ilçesine bağlı Küçükköy beldesinin dünyaca ünlü turizm merkezi Sarımsaklı’da, ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün öncülüğünde kurulan Cumhuriyet’in 90. kuruluş yıl dönümü nedeniyle Atatürkçü Düşünce...

Cumhuriyet Sevdalıları Cumhuriyet Yemeğinde Buluştu
Balıkesir’in Ayvalık ilçesine bağlı Küçükköy beldesinin dünyaca ünlü turizm merkezi Sarımsaklı’da, ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün öncülüğünde kurulan Cumhuriyet’in 90. kuruluş yıl dönümü nedeniyle Atatürkçü Düşünce Derneği Ayvalık Şubesi tarafından düzenlenen yemeğe ilgi yoğun oldu.

Sarımsaklı’da Dobra Otel’de düzenlenen yemekte; Ayvalık ADD Şubesi yöneticilerinin yanı sıra, CHP’den Ayvalık Belediye Başkanlığına aday adayı olan; Ayvalık Belediye Başkanı Hasan Bülent Türközen, Altınova Belediye Başkanı Asım Sürer, Küçükköy Belediye Başkanı Mesut Ergin, Ayvalık Ticaret Odası Başkanı Rahmi Gençer, CHP Ayvalık İlçe Başkanı Cihan Şişman, Basın Konseyi Yüksek Kurul Üyesi Avukat Turgut Kazan, CHP Küçükköy ve Altınova Belde Teşkilatlarının yönetici ve üyeleri, İşçi Partisi Ayvalık Şube Başkanı Deniz Tuğhan Arbak, İşçi Partisi Ayvalık İlçe yönetici ve üyeleriyle, Kemalist düşünceye mensup yüzlerce vatandaş hazır bulundu. Oldukça kalabalık ve coşkulu geçen yemekte, Altınova Gençlik Merkezi Halk Oyunları Topluluğu ile Çağdaş Türk Kadınları’nın sergilediği oyunlar davetliler tarafından büyük bir beğeniyle izlendi.

ADD AYVALIK ŞUBE BAŞKANI ÜZGEÇ SERT KONUŞTU

Gecede konuşan ADD Ayvalık Şube Başkanı Ahmet Üzgeç, Cumhuriyetimizin kuruluşunun 90.yılını kutladığımız bu günlerde, ülkemizde 11 yıldır uygulanan politikalar insanları etnik yapıları ve inanç temelinde ayırmaya, yargıyı baskı altına alarak kendi senaryolarını uygulayacak kararları almaya, partileri, sendikaları, sivil toplum kuruluşlarını işlemez hale getirmeye, YÖK’e yapılan atamalar ve sonrasında atanan üniversite rektörleri ile bilime vurulan darbeye, kamu kuruluşlarını haraç mezat uluslararası kartellere peşkeş çekmeye, yeraltı ve üstü doğal zenginliklerimizi yağmalayan, uyguladıkları dış politikalarla bütün komşularımızla düşman eden, kendi ordusunu dağıtarak, Silivri zindanlarında tutsak ettiği kendi askerini terörist olarak göstererek halkın gözünde küçülteceğini sanan; yurttaşlık bilincinin geliştiği ulus devlet yerine ümmetçiliği esas alan, Müslüman olduğunu iddia edip Müslüman coğrafyasını BOP projeleriyle parçalayıp kan ve gözyaşına neden olan, kendilerini halife sananları aslında halkın deccal sandığını, kendi vatandaşını fukaralaştırarak kendine bağımlı hale getiren, Atatürk ilke ve devrimlerine, Cumhuriyetin kazanımlarına pervasızca baş kaldıran, Demokrasiyi kullanarak bugüne gelen ama Demokrasiyi tramvay olarak gören zihniyetin, değişim ve dönüşüm planlarıyla kuvvetler ayrılığı denen cumhuriyetin ve demokrasinin olmazsa olmazı, yasama, yürütme ve yargı düzenini bozmuş, yaşanan Siyasal, sosyal, ekonomik ve psikolojik travmalar, sonuçta toplumda bir refleksin gelişmesine sebep olmuştur. Tıpkı 90 yıl önce olduğu gibi, Padişah Vahdettin ve Sadrazam Damat Ferit, 30 Mart 1919’da İngiltere’nin sömürgesi olmak için İngiltere’ye başvururlar, teslimiyetçilik, yaşanılan acı durumu, kader kabul etmek, genel kanı halindedir” ifadelerini kullandı.

Buna karşın Mustafa Kemal Atatürk’ün ise; ‘Bu elim manzara karşısında vicdanımın emirlerine aykırı hareket edemezdim. Millet ve memlekete borçlu olduğumuz, vicdan görevini yerine getirmek için’ diyerek silahlı mücadeleye karar verdiğine işaret eden ADD Ayvalık Şube Başkanı Ahmet Üzgeç, ‘O anda bu silahlı mücadeleyi yapabilecek güç, kuvvetin olmadığını gören Mustafa Kemal, “Ben 1919 senesinde Samsun’a çıktığım gün elimde, maddi hiçbir kuvvet yoktu. Yalnız büyük Türk milletinin asaletinden doğan ve benim vicdanımı dolduran, yüksek ve manevi bir kuvvet vardı. İşte ben bu kuvvete, bu Türk milletine güvenerek işe başladım’ demiştir. O halde yedi düvele karşı mücadeleye karar verirken var olan şey Türk milletinin yapısı, milli karakteri ve Atatürk’ün içini dolduran manevi kuvvetidir. Ondaki manevi kuvvet, onu bir karara götürüyor ve bu kararı uygulamaktan kendisini alıkoyamıyor, bu kararın gerektirdikleri kendisi için vicdani bir görev oluyor. ...Ben her ne hal ve vaziyette bulunursam bulunayım, doğru olduğuna inandığım ve memleketin selameti icabı kabul ettiğim görüşlerime uymaktan kendimi alıkoyma gücünde değilim diyor, Milli Mücadele’yi “vicdanının emrine uyarak yüklendiği bir görev olarak görüyor” dedi.

“ATATÜRKÇÜ İSEN KIYMETİNİ, DEĞİLSEN HADDİNİ BİL”

Ahmet Üzgeç konuşmasında, “Şimdilerde ise iktidarsız iktidarın geçen 11 yıllık süreç içerisinde emperyalistlerin ve onların yerli işbirlikçileri tarafından yapılan, şiddet ve baskıyla sindirilmiş olan, yazdıkları senaryolarla, türlü ayak oyunlarına ve tüm hukuksuzluklarına karşı sahip olduğu değerlerin bir bir elden gittiğini gören bu toplumda gelişen refleks, 90 yıl önce Vahdettin ve Damat Ferit’e karşı Mustafa Kemal ve Türk halkı nasıl vicdanın sesini dinleyerek dik durma cesaretini göstermişse, şimdi yine bu halk, 23 Nisanlarda, 19 Mayıslarda, 29 Ekimlerde, 10 Kasımlarda, Haziran direnişinde meydanları doldurmuş, iktidara baş kaldırmıştır. Bu ülkenin sahipsiz olmadığını tüm dünyaya göstermiştir. Cumhuriyetin devrimlerine ve kazanımlarına sonsuza kadar sahip çıkacağımıza söz verdik. Emperyalist işbirlikçilerle Orta doğuda yaptıklarını ülkemizde yapmalarına asla izin vermeyeceğiz. Bu halk çok yakında bunları da öncekiler gibi tarihin çöplüğüne gömecektir. Yurdumun toprağı temizdir. Bu ülkenin topraklarının emperyalistler ve onların yerli işbirlikçileri tarafından kirletilmesine asla müsaade etmeyeceğiz. Ey iktidar sahipleri Bu ülkede İki şeyi iyi bileceksin; Atatürkçü isen kıymetini, Değilsen Haddini bileceksin. Yaşasın Cumhuriyet, Hepinizin Cumhuriyet Bayramını kutlar saygılar sunuyorum” diye konuştu.

ALTINOVA BELEDİYE BAŞKANI ASIM SÜRER VE EŞİNE SÜRPRİZ EVLİLİK YILDÖNÜMÜ KUTLAMASI

ADD Ayvalık Şube Başkanı Ahmet Üzgeç’in konuşmasının ardından Altınova Belediye Başkanı ve Ayvalık Belediye Başkan aday adayı Asım Sürer ile zarif eşi Sevgi Sürer’in 23. evlilik yıldönümü Altınova Belediyesi personelinin hazırladığı sürpriz bir pasta ile kutlandı.

Kendilerine yapılan jest karşısında oldukça duygulu anlar yaşadıkları gözlenilen Sürer çiftine geceye katılanlar nice uzun evlilik yıldönümü kutlamalarında bulunduğu gözlendi. ADD Ayvalık Şubesi tarafından düzenlenen coşkulu Cumhuriyet Yemeği gecenin ilerleyen saatlerine kadar kahramanlık türküleri ve hareketli müzikler eşliğinde davetlilerin pistte gönüllerince eğlenmesiyle sürdü.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER