Chp'den Pakete Tepki

CHP Balıkesir İl Başkanı Muzaffer Mavuk, Başbakan Erdoğan’ın açıkladığı demokratikleştirme paketini eleştirdi.CHP İl Başkanı Av. Muzaffer Mavuk parti binasında basın mensupları ve partililerle bir araya geldi. Demokratikleştirme paketinin...

Chp'den Pakete Tepki
CHP Balıkesir İl Başkanı Muzaffer Mavuk, Başbakan Erdoğan’ın açıkladığı demokratikleştirme paketini eleştirdi.

CHP İl Başkanı Av. Muzaffer Mavuk parti binasında basın mensupları ve partililerle bir araya geldi. Demokratikleştirme paketinin Türk düşmanlığını ifade ettiğini belirten Mavuk, "Başbakanın dün açıkladığı demokratikleşme paketi tam anlamıyla dağ fare bile doğurmadı. Paket ile andımız kaldırılmış sıkma baş serbest bırakılmıştır. Ulusalcılık ile Laiklik paketlenmiş, gömülmeye çalışılmaktadır. Paketten bundan başka bir şeyde beklemiyorduk. Çünkü Siyasi Partilerin, Üniversitelerin, Sendikaların, Sivil toplum Örgütlerinin görüşü alınmadan Demokratikleşme Paketinin Demokrasi getirmesi beklenilemez. Bu nedenle paketin içinin boş olduğu daha baştan belliydi" dedi.

Demokratikleşme paketinin Türk düşmanlığı ve Laiklik düşmanlığını özetlediğini ifade eden Mavuk, şunları söyledi;

"Paket iktidarın Atatürk düşüncesine karşı vermiş olduğu savaşın devamıdır. Başbakan ve İktidarın TÜRK kelimesinden ne kadar korktuğunu ve bunları yok etmek için bütün gücüyle çalıştığını göstermektedir" şeklinde konuştu. CHP İl Başkanı Muzaffer Mavuk sözlerinin devamında şunları söyledi: "CHP İzmir Milletvekilimiz Erdal Aksünger’ in dediği gibi paketten Alevilere bir üniversite ismi, Kürtlere üç adet harf, Süryanilere 270 dönüm toprak, romanlara enstitü çıktı. Partimizin açıkladığı 17 maddelik demokrasi paketindeki önerilerimizin onda biri iktidarın açıkladığı bu pakette yok. Partimizin kanun teklifi olarak meclise sunduğu öneriler hiçbir şekilde demokratikleşme paketinde yer almamıştır. CHP pakette olmasını istediği düşünce ve ifade özgürlüğü güvence altına alınsın, gizli tanık hukukuna ve yasa dışı dinlemelere son verilsin. Faili meçhuller çözümlensin. Nevruz resmi bayram olsun. Diyarbakır cezaevi müze olsun. Mayınlı araziler temizlensin köylülere verilsin. Dersim arşivleri açıklansın. Koruculuk sistemi kaldırılsın. Tutuklu Milletvekilleri serbest bırakılsın. Paketten seçim barajı ile ilgili hiçbir şey çıkmadığı gibi sadece vaatler çıktı. Seçim barajı vaatler de sadece AKP lehine vaatlerdi. Günlerdir reklamı yapılan paket boş çıktı. Demokratikleşme paketle olmaz. Demokratikleşme tüm Siyasi Partilerin, Üniversitelerin, Sendikaların, Sivil toplum Örgütlerinin ve tüm halkın katılımıyla yapılacak Anayasa değişikliği ile gerçekleşir"

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner39

banner48