Altınova’da 29 Ekim Coşkusu

Balıkesir’in Ayvalık ilçesine bağlı Altınova beldesinde, Altınova ‘ da son 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları sade bir törenle kutlandı.Altınova Belediyesi önündeki Atatürk anıtına Belediye Başkanlığı, CHP Belde teşkilatı ve...

Altınova’da 29 Ekim Coşkusu
Balıkesir’in Ayvalık ilçesine bağlı Altınova beldesinde, Altınova ‘ da son 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları sade bir törenle kutlandı.

Altınova Belediyesi önündeki Atatürk anıtına Belediye Başkanlığı, CHP Belde teşkilatı ve Törene; ADD çelenkleri konulması ardından saygı duruşu ve istiklal marşı okundu. Törenlere Belediye Başkanı Asım Sürer, meclis üyeleri, ADD yönetimi, CHP Belde teşkilatı, kadın kolları, TAD üyeleri, gaziler ve kalabalık vatandaş topluluğu katıldı. Törende; Altınova Belediye Başkanı Asım Sürer yaptığı konuşmada, “Çocuklarımız, torunlarımız bir gün bize bu vatan için ne yaptınız derlerse, en azından, Cumhuriyet değerlerini savunanların fikirlerini bir adım daha ilerilere taşıyabilmek için omuz omuza verdik. Karanlıkları aydınlatacak küçük çoban ateşlerinden bir tanesini de biz yaktık diyebileceğiz. Bugün burada Cumhuriyet değerlerini savunanların gözlerindeki umut ışığı ve heyecanı yarınları aydınlatacaktır” dedi.

Başkan Sürer, “Savunmanın kurucu unsur olarak kabul edilmediği, kabul edilmek istenmediği, iddia edenle eşitliğinin benimsenmediği bir sistemde herkesin özgürlüğü, eşit yurttaşlığı tehlikededir. Bu ülkenin insanları, yurttaşlarımız, hangi şehirde doğduklarına veya yaşadıklarına; hangi dili konuştuklarına; hangi dinden, mezhepten olduklarına; hangi siyasi partiye oy verdiklerine; hangi siyasi düşüncenin taraftarı olduklarına bakılmaksızın eşit yurttaştır. Eşit yurttaşlığın teminatı ise bağımsız ve tarafsız mahkemelerle bu mahkemelerde yurttaşın hakkını koruyacak etkili ve bağımsız savunmadır. Türkiye’nin üç önemli kırılma noktası vardır ve bugün bunlar maalesef birileri tarafından zorlanıyor. Bu üç kırılma noktası, mezhepsel yarımcılık, etnik ayrımcılık ve siyasal ayrımcılıktır. Üzülerek söylüyorum ki Türkiye Cumhuriyetinin kurulmasından buyana, hatta Osmanlı’dan bu yana mezhepsel ayrımcılıkla hiç bu kadar oynanmadı. Çorum ve Maraş olaylarının ardından Sivas olayları hala bazılarına ders olmadı” ifadelerini kullandı.

Konuşmasında, ‘Unutulmamalıdır ki; Kutuplaşma tek taraflı olmaz’ diyen Altınova Belediye Başkanı Asım Sürer, “Siz eğer bir kutup oluşturmak isterseniz, bilesiniz ki bunun karşısında bir başka kutuplaşma bulacaksınız. Siz bir etnik milliyetçiliği körüklerseniz, bunun karşısında mutlaka başka bir milliyetçilik bulacaksınız. Bizler hepimiz bir elin parmaklarıyız. Hepimiz bir ele bağlıyız. Parmaklar ayrı ayrı olabilir ama bilin ki el birdir. Hepimiz Cumhuriyetimize Atatürk Milliyetçiliği ile bağlıyız” ifadelerini kullanarak, Atatürk milliyetçiliğinin önemini vurguladı. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamalarına Beldede bulunan okullarda kutlandı. Başkan Asım Sürer Atatürk İlköğretim okulunda meclis üyeleri de diğer okullarda törenleri takip ederken, Altınova ADD yöneticileri her okulda olduğu gibi 14 Eylül İlköğretim Okulu Müdürü Fikret Bilir’e de hazırlanan ‘Andımız’ yazılı bir plaket verdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner39

banner48