Nazilli’de Cumhuriyete Bağlılık Yürüyüşü

Cumhuriyet Bayramı’nın 90. yıl resmi törenlerinin ardından Nazillililer Cumhuriyet’e bağlılık yürüyüşü düzenledi.Resmi törenler kapsamında protokol üyeleri, bando takımları ve öğrencilerden oluşan kortej eşliğinde ‘Ata’ya yürüyüş’...

Nazilli’de Cumhuriyete Bağlılık Yürüyüşü
Cumhuriyet Bayramı’nın 90. yıl resmi törenlerinin ardından Nazillililer Cumhuriyet’e bağlılık yürüyüşü düzenledi.

Resmi törenler kapsamında protokol üyeleri, bando takımları ve öğrencilerden oluşan kortej eşliğinde ‘Ata’ya yürüyüş’ vatandaştan büyük ilgi görürken, eline bayrağını alan Nazillililer de yürüyüşe katıldı. Evlerinin balkonlarına ve işyerlerinin önüne çıkan birçok ilçe halkı da yürüyüşe alkışlarıyla destek verdi.

İlçe Kaymakamı Mehmet Okur, Garnizon Komutanı Albay Ekrem Turan, Belediye Başkanı Haluk Alıcık ve çok sayıda protokol üyesinin de katıldığı yürüyüşe AK Parti İlçe Başkanı Tacettin Pirinç, CHP İlçe Başkanı Ali Deveci ve MHP İlçe Başkanı K.Engin Özcan ile sivil toplum örgütü temsilcileriyle öğrenciler ve binlerce vatandaş katıldı. Yoğun katılım nedeniyle kilometrelerce kuyruğun oluştuğu yürüyüşte öğrenciler Türk Bayrağı ve Atatürk posteri taşıdı. Şehir Stadyumu’nun önünden başlayan yürüyüş İstasyon Meydanı’nda bulunan Atatürk Anıtı’na kadar devam etti. Vatandaşlar yürüyüş boyunca ellerinde Türk Bayrakları ile protokol üyeleri ve öğrencilere sevgi gösterisinde bulundular.

Cumhuriyetimizin kuruluşunun 90. yıldönümü etkinlikleri kapsamında düzenlenen Cumhuriyet’e Bağlılık yürüyüşüne coşku ile katılan Nazillililere teşekkür ederek konuşmasına başlayan Kaymakam Okur; “Bizler Türkiye Cumhuriyetinin saygın birer vatandaşı olarak, 7’den 70’e çocuğu, kadını, kızı, erkeği ile Cumhuriyete bağlılığımızı göstermek için yürüdük. 2023’e doğru dosta düşmana birliğimizi dirliğimizi gösterip, Cumhuriyeti kuran iradeden bir kere daha güç aldığımızı göstermek için yürüdük. ‘Ben ezelden beridir hür yaşadım, hür yaşarım. Hangi çılgın bana zincir vuracakmış? Şaşarım’ diyen milli şairimizin dizelerinde hayat bulan, tarih boyunca büyük devletler kurarak hür ve bağımsız yaşamış yüce Türk Milletinin varlığına ve bağımsızlığına kastedenlere asla boyun eğmeyeceğine olan inanç ve kararlılığımızı ifade etmek için yürüdük, Hedefimiz olan Çağdaş uygarlık seviyesine ulaşmak için, geldiğimiz noktayı bir son değil bir başlangıç olarak kabul ederek ve Cumhuriyetimizin Kurucusu Büyük Asker ve Devlet Adamı Mustafa Kemal Atatürk’ün ’çalışmadan, yorulmadan, öğrenmeden rahat yaşama yollarını aramayı itiyat haline getirmiş milletler evvela haysiyetlerini, sonra hürriyetlerini ve daha sonra istiklallerini kaybetmeye mahkumdur’ sözünü hafızamızdan asla çıkarmayarak çalışan, üreten, okuyan araştıran toplum olma kararlılığımızı göstermek için yürüdük” dedi.

Nazilli olarak, uğruna büyük bedeller ödenerek kazanılan ve sınırları şehitlerimizin kanları ile çizilen bu topraklar ve üzerinde kurulu Türkiye Cumhuriyetinin hepimizin çabası ve inancı ile sonsuza kadar yaşayacağına olan inancımızı bir kez daha göstermek için yürüdük diyen Okur; “Başta Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, silah arkadaşları, canlarını seve seve feda eden aziz şehitlerimiz ve kahraman gazilerimize minnet ve şükranlarımızı sunmak için yürüdük, Türkiye Cumhuriyeti Devleti ve Aziz Türk Milleti için yürüdük. İlçe kaymakamınız olarak hepinize teşekkür ediyor, 21. asrın, Türkiye Cumhuriyeti ve Türk Milleti için daha mutlu, daha parlak olması ümidiyle hepinizin Cumhuriyet Bayramını tekrar kutluyor, sevgi ve saygılarımı sunuyorum” ifadelerini kullandı.

‘HALKIN CUMHURİYET’E SAHİP ÇIKMASI SEVİNDİRİCİ’

Cumhuriyet’in demokrasiyle bütünleşmesi halinde anlam kazanacağını ifade eden AK Parti Nazilli İlçe Başkanı Tacettin Pirinç de; “Cumhuriyet’imizin kurucusu yüce Atatürk’ümüzü rahmetle anarken bugünleri bize kazandıran tüm şehitlerimizi ve silah arkadaşlarını bugüne kadar bu davayı yücelterek getiren geçmiş devlet adamlarımızı rahmetle anıyorum. Sağ olanlara da Allah’tan uzun ömür diliyorum. Cumhuriyet halkın kendi kendini idaresi olup, Cumhuriyet’in vesayet rejiminden kurtularak ilk defa 90. yılında sivil bir şekilde kutlanması halkın katılımıyla Nazillili vatandaşın coşkusuyla kutlamasını ben önemsiyorum. Çünkü Cumhuriyeti kurduktan sonra Atatürk’ün adına her şeyi yapanların sadece Cumhuriyeti savunaraktan demokrasiyi ihmal ettiklerini, demokrasiyle Cumhuriyetin bütünleşmesi halinde anlam kazanacağını insan haklarının demokrasinin gelişmesiyle bir mana ifade edeceğini düşünenlerdenim. Çünkü uzun süreç içerisinde Cumhuriyetimiz devamlı olarak vesayet altında kalmış. İç ve dış mihraklar tarafından sürekli olarak müdahale edilmiş ama bugün artık halkın kendisinin Cumhuriyeti sahip çıktığını görmek bizleri sevindiriyor. İlelebet yaşaması dileğiyle ben halkımızın Cumhuriyet bayramını kutluyorum” dedi.

Milli duyguların birlikte yaşandığında güzel olacağını söyleyen MHP Nazilli İlçe Başkanı K. Engin Özcan ise; “Bayramlar Türk milletinin bir araya geldiği günlerdir. Bu nedenle bu günlerin birlik beraberlik içerisinde kutlanması bizi fevkalade mutlu etmiştir. İktidarın bayramları itibarsızlaştırma ve Cumhuriyeti yok etme noktasındaki saldırıları devam etmekte. Bugün de halkın teveccühü yürüyüşe katılımları gerekse korteje alkışlarla eşlik etmesi bizleri ziyadesiyle mutlu etmiştir. Türk Milleti devletine Cumhuriyetine sahiptir. Sahip kalacaktır. Ne Mutlu Türküm Diyene” ifadelerini kullandı. STK’ların ayrı bir yürüyüş yapmasını da değerlendiren Özcan; “Bayramlar milletin duygusal günleridir. Duygular birlikte yaşanırsa daha güzel olur. İnşallah gelecek bayramlarda hep birlikte yürürüz” şeklinde konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner39

banner48