Ekim Ayazını Alevler Isıttı

Aydın’da havaların iyice soğuduğu Ekim ayında çıkan arazi yangınında binlerce zeytin ağacı kül oldu. Metrelerce yükselen alevler nedeniyle korku dolu anların yaşandığı yangında, 20 hektar tarım arazisi zarar gördü.Edinilen bilgiye...

Ekim Ayazını Alevler Isıttı
Aydın’da havaların iyice soğuduğu Ekim ayında çıkan arazi yangınında binlerce zeytin ağacı kül oldu. Metrelerce yükselen alevler nedeniyle korku dolu anların yaşandığı yangında, 20 hektar tarım arazisi zarar gördü.

Edinilen bilgiye göre; bu saat 16.00 sıralarında Aydın merkez Kemer Mahallesi Çakırlar Deresi mevkisindeki tarım arazilerinde henüz belirlenemeyen bir nedenle yangın çıktı. Çakırler Deresi’nde bulunan evlerin bahçesinden başlayan yangın, rüzgarında etkisiyle kısa sürede çevredeki tarım arazilerine sıçradı.

Yangına Aydın orman İşletme Müdürlüğü ile Aydın Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü ekipleri tarafından kısa sürede müdahale edildi. Yangının yerleşim alanlarına ulaşması ihtimaline karşılık, itfaiye ekipleri konutların çevresinde önlem aldı. Temizlenmeyen bahçelerdeki kuru otların tutuşmasıyla hızla ilerleyen yangının kontrol altına alınabilmesi için hava takviyesi istendi. Muğla Orman Bölge Müdürlüğü’nde görevli bir adet yangın söndürme helikopterinin havadan destek verdiği söndürme çalışmalarına karadan da çok sayıda arazöz ve yer söndürme ekibi katıldı.

ALEVLER MÜDAHALEYİ ZORLAŞTIRDI

Rüzgarında etkisiyle zaman zaman metrelerce yükselen alevler, yangına müdahaleyi zorlaştırdı. Korku dolu anarlın yaşandığı söndürme çalışmasını izleyen köylü vatandaşlar, asırlık zeytin ağaçlarını kurtarabilmek için büyük mücadele verdi. Yaklaşık 2 saat süren yoğun çalışma sonucu kontrol altına alınan yangında 20 hektar tarım arazisi kül oldu.

HASAT ZAMANI ZARAR BÜYÜK OLDU

Binlerce zeytin ağacının yanışını çaresizlik içinde izleyen köylü vatandaşlar, zeytinde hasat zamanının başladığını ve yangın nedeniyle zararlarının büyük olduğunu ifade etti. Yangının yerleşim alanının yakınlarında kasıtlı olarak çıkarıldığını iddia eden vatandaşlar, zaten zor durumda olan çiftçinin bir darbe daha yediğini savundu. Arazilerini korumak için koruma bedeli ödediklerini ifade eden üreticiler, sıkça yangınların çıkmasına rağmen arazilerin yeteri kadar korunamadığını öne sürerek, önlemlerin artırılmasını talep etti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner39

banner48