Aydınlı Küçük Esnaf Sorunlarına Çözüm Bekliyor

Aydın Marangozlar Odası Başkanı Süleyman Algün, uygulanan yanlış politikalar ve maliyetlerdeki artış nedeniyle marangozluk mesleğinin seyyar meslek haline geldiğini iddia etti.Mobilya sektöründe gerek uygulanan vergi ve SGK uygulamalarından...

Aydınlı Küçük Esnaf Sorunlarına Çözüm Bekliyor
Aydın Marangozlar Odası Başkanı Süleyman Algün, uygulanan yanlış politikalar ve maliyetlerdeki artış nedeniyle marangozluk mesleğinin seyyar meslek haline geldiğini iddia etti.

Mobilya sektöründe gerek uygulanan vergi ve SGK uygulamalarından gerekse piyasa koşullarından kaynaklanan kaçak ve kılıf uydurarak çalışmaların arık tahammül edilemez noktaya geldiğini savunan Süleyman Algün, “Mevcut işyeri sayısını ikiye üçe katlayan başkasının yanında sigortalı çalışarak üretim yapma, kayıtsız montaj ve laminant döşeme işleri nedeniyle artık sektörümüz seyyar meslek haline gelmiştir. Sabit işyeri sahipleri zaten kendi içinde devlet tarafından farklı vergi uygulamalarıyla sorun yaratırken birde inşaatta veya herhangi bir firmada sigortalı işçi olarak çalışan ama aslında bağımsız kendi başına iş yapanlar artık bir sektör haline gelmiştir. İşyeri sayısını üçe katlayan bu sektörde çalışanlarla ilgili kesin bir uygulama şarttır aksi halde devlet küçük sanayideki işletmelerden de vergi SGK gibi paralar almamalı veya devlet ödemelidir. Meselenin çözümü için özellikle kesim yapan ve hammadde temin eden firmaların fatura kayıtları incelenmek suretiyle kimin ne aldığı ortaya çıkacaktır. Kayıtdışı veya beynelmilel iş yapanların uyguladıkları yöntem malzeme faturasını müşteri adına kestirmeleridir. Bir vatandaş mdf ve sunta gibi malzeme almış ise bunun birde işçilik faturası olması gerekmektedir. Bu yöntem ile devletimiz bu meseleyi çözüme ulaştırabilir” dedi.

Sektörün sorunlarına bir an önce çözüm bulunmasını isteyen Algün, “Belediyemiz sıradan tekrar ruhsat kontrolü yapmak suretiyle bu sürece katkı verebilir. Maliye ve SGK kurumumuzdan özellikle ricamız şudur; lütfen kayıtlı olanlara ezmekten ziyade kayıtlıları yok eden kayıtsızlara bir düzene sokalım. Yoksa bizden alacaklarınızı da almanız mümkün değil. Biz aydın marangozlar odası olarak Bayramdan sonra bire bir sorunlu adresler ve şahısları ilgili kurumlara bildireceğiz. Bu konuda kim ne tedbir alması gerekiyor ise alsın artık bizim canımıza tak etti. Çıkar ve menfaat olunca insanlar her şekle girebiliyor hani bir söz var ya paranın yeşili kırmızısı yok diye işte bizde sanayide bunu yaşıyoruz. Menfaat olunca dinli dinsiz fark etmiyor. ‘Üç kuruş ucuz olsun’ diye her türlü akıl almaz olaylar yaşıyoruz. Bu bizim hem vatandaşlarımıza hem de sektörümüzde kayıtlı kayıtsız çalışanlarımıza son uyarımızdır. Kimsenin canının yanmasını istemiyoruz ama bizimde canımızı kimsenin yakmaya hakkı yok olmamalıdır” şeklinde konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER