Aydın Genç Memur-sen Mısır’daki Darbeyi Kınadı

Genç Memur-Sen Aydın İl Temsilciliği öncülüğünde bir araya gelen sivil toplum kuruluşları, tüm Türkiye genelinde olduğu gibi 100’üncü gününe giren Mısır’daki askeri darbeyi kınadı.Mısır’da 100’üncü gününe giren askeri darbe,...

Aydın Genç Memur-sen Mısır’daki Darbeyi Kınadı
Genç Memur-Sen Aydın İl Temsilciliği öncülüğünde bir araya gelen sivil toplum kuruluşları, tüm Türkiye genelinde olduğu gibi 100’üncü gününe giren Mısır’daki askeri darbeyi kınadı.

Mısır’da 100’üncü gününe giren askeri darbe, Genç Memur-Sen İl Temsilciliği öncülüğünde düzenlenen eylemle kınandı. Aydın merkez Sevgi Yolu’nda düzenlenen eyleme Memur-Sen Aydın İl Temsilcisi ve Sağlık-Sen Aydın Şube Başkanı A. Baki Karaer, Genç Memur-Sen Aydın İl Temsilcisi Barış Gökmen, Uluslararası R4BİA Platformu üyesi sivil toplum örgütleri ve Memur-Sen’e bağlı sendika temsilcileri destek verdi. “Susmayacağız, unutturmayacağız! Hep birlikte direnip darbeye son vereceğiz” vurgusu yapılan eylemde, Mısır’da gerçekleştirilen askeri darbe lanetlendi.

Sloganlar ve darbe mağdurlarının fotoğraflarıyla eyleme katılan grup adına konuşan Genç Memur-Sen Başkan Yardımcısı Rabia Arslan, Mısır’da halkın oylarıyla seçilmiş hükümete ve Cumhurbaşkanına karşı 3 Temmuz 2013 tarihinde gerçekleştirilen askeri darbenin 100’üncü gününü tamamladığını söyledi. Mısır halkının yılların mücadelesiyle elde ettiği demokrasi, adil seçim ve demokratik oy hakkının 1 yıl bile dolmadan silah zoruyla rafa kaldırıldığını savunan Arslan, “Birkaç ülke hariç dünya, demokrasiyi, insan haklarını, insan onurunu hiçe sayan bu silahlı zorbalığa ve zorbalara sessiz kalmakta ısrar ediyor. Menfaatlerini korumak adına darbeye darbe diyemeyenler, darbecilere destek verenler; insan onuruna, insan haklarına ve insanlığın yüzlerce asırlık birikimine hatta bizatihi insana ihanet ettiklerini dahi fark edemiyor. Darbeciler ve cunta yönetimi, dünyanın sessiz kalmasından, sözüm ona demokrasi beşiği devletlerin yaşananlara seyirci olmasından aldıkları cesaretle, masum bedenleri ölümle tanıştıran vahşetlerine her gün bir yenisini ekliyor. Evet, büyük ve kadim bir medeniyetin beşiği Mısır’da; tam 100 gündür kendi insanına ölüm kusan, işkence yapan cuntacıların darbe iklimi hakimdir. Dünyanın en eski medeniyetlerinden birinin merkezi Mısır’da, hukuka, insan haklarına, adalete ve vicdanlara aykırı cunta, tam 100 gündür keyfi ve zalimane bir yönetim sürdürüyor. Mısır halkı, tam 100 gündür insan olmanın onurunu yaşayamıyor. 3 Temmuz’da Mısır halkının iradesine vurulan darbeye sessiz kalanlar, darbecilerin akıttıkları kana, ölümle tanıştırdıkları binlerce masum cana 100 gündür ısrarla gözlerini kapıyor. Dün Irak’ta, Afganistan’da, Libya’da ve bir çok ülkede sözüm ona demokrasi vaadiyle kan dökmekten geri durmayan Batı, kutsadığı demokrasiyi Mısır’da katleden darbecilere ve vahşetlerine son verecek insani tepkiyi vermekten bile geri duruyor” dedi.

Gençler olarak darbe yanlılarına karşı direneceklerini kaydeden Arslan, “Mısırda yaşananları, Mısır halkına yaşatılanları, bütün insanlığa karşı tehdit olarak görüyoruz . 3 Temmuz darbesine sessiz kalanları, insanlığın katlinin iştirakçisi olarak kabul ediyoruz. Mısırda 100 gündür hüküm süren zulme isyanımızla kendisini Rabia Kuşağı olarak adlandıran bizler; Mısır’da darbenin ikinci yüz gününe ulaşmasına izin vermeyeceğiz. Kim olduğuna bakmaksızın mazlumun yanında, kimden geldiğine bakmaksızın zulmün karşısında duracağız. Adaletin, hürriyetin, meşruiyetin, insan haklarının ve insan onurunun savunucusu olacağız. İnsanlığın ortak birikiminin eseri insani değerleri kuşanmış bir gençlik olarak, Mısır başta olmak üzere dünya üzerinde yaşanan bütün mezalimlere son verecek yeni bir dünyayı mutlaka kuracağız” diye konuştu.

Basın açıklamasının ardından ellerindeki pankart ve dövizlerle Sevgi Yolu’ndan İstasyon Meydanı’na kadar yürüyen yüzlerce kişilik kalabalık, Mısır’daki askeri darbeyi kınadı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER