Diyarbakır Emniyetinden 20 Milyon Liralık Tapu Operasyonu

Diyarbakır Emniyet Müdürlüğüne bağlı Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü (KOM) ekipleri, uzun yıllar tapuda işlem görmemiş malikleri ölmüş, yurt dışında olan ya da vatandaşlıktan çıkartılmış bazı şahısların...

Diyarbakır Emniyetinden 20 Milyon Liralık Tapu Operasyonu
Diyarbakır Emniyet Müdürlüğüne bağlı Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü (KOM) ekipleri, uzun yıllar tapuda işlem görmemiş malikleri ölmüş, yurt dışında olan ya da vatandaşlıktan çıkartılmış bazı şahısların adına olan tapu kayıtlarını sahte belgeler ile üçüncü kişilere devrederek 20 milyon liralık vurgun yapan şahıslar yönelik operasyon düzenledi.

Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü KOM Mali Suçlarla Mücadele Büro Amirliği ekipleri yaptıkları operasyonda, bazı şahısların Diyarbakır Merkez, Dicle ve Ergani ilçeleri ile Şanlıurfa ili Siverek ilçesinde nüfus müdürlüğü ve tapu müdürlüğü çalışanları ile birlikte suç örgütü kurdukları ve “Suç İşlemek Amacıyla Örgüt Kurmak, Örgüte Üye Olmak, Örgüt Faaliyetleri Kapsamında Resmi Evrakta Sahtecilik, Resmi Belgeyi Bozmak, Yok Etmek Veya Gizlemek, Nitelikli Dolandırıcılık, Görevi Kötüye Kullanma, Resmi Belgenin Düzenlenmesinde Yalan Beyan, Göreve İlişkin Sırrın Açıklanması” suçlarını işledikleri yönünde bilgiler elde edilmesinin ardından Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığının talimatı ile operasyon düzenlendi.

Örgüt kurucusu ve yöneticisi olan şahısların örgüt üyesi tapu müdürlüğü çalışanları vasıtası ile uzun yıllar tapuda işlem görmemiş olan tapu kayıtları ile malikleri ölmüş, yurt dışında olan ya da vatandaşlıktan çıkartılmış bazı şahıslar adına olan tapu kayıtlarını ve maliklerine ait nüfus bilgilerini temin ettikleri belirlendi. Örgüt üyesi nüfus müdürlüğü çalışanları aracılığı ile nüfus bilgilerinde bazı değişiklikler yaptıktan sonra tapu kayıtlarına uygun bir şekilde nüfus müdürlüğünden sahte nüfus cüzdanı düzenlettikleri, düzenlenen bu sahte nüfus cüzdanlarını kullanarak başka örgüt üyeleri adına noter yolu ile taşınmaz satışı için vekaletname düzenlettirdikleri, düzenlenen vekaletnameleri kullanarak taşınmazları 3. şahıslara satarak yaklaşık 20 milyon lira civarında maddi menfaat temin ettikleri tespit edildi.

Yapılan sahte işlemlerin ardından en sonunda yine örgüt üyesi nüfus müdürlüğü çalışanları aracılığı ile düzenlenen sahte nüfus cüzdanlarını kayıtlardan silerek hiç düzenlenmemiş gibi eylemler içerisinde bulundukları tespit edildi. Diyarbakır merkez ile Dicle ilçesi ve Şanlıurfa ili Siverek ilçesinde yapılan eş zamanlı operasyonda aralarında 2 Tapu Müdürlüğü çalışanı, 2 belediye çalışanı olmak üzere toplam 8 şahıs yakalanırken 6 şüpheli haklarında yapılan tahkikatın ardından adli makamlara sevk edildi.

2 şahıs ile ilgili soruşturma sürdüğü öğrenildi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner39

banner48