Kadın Personeline Meme Kanseri Eğitimi Verildi

Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin kadın çalışanlarına meme kanseri konusunda eğitim verildi. KETEM doktorlarından Sema Durak’ın verdiği eğitimde 40 yaş üstü her kadının mamografi çektirmesi ve smear testi yaptırmasının önemi vurgulandı.Antalya...

Kadın Personeline Meme Kanseri Eğitimi Verildi
Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin kadın çalışanlarına meme kanseri konusunda eğitim verildi. KETEM doktorlarından Sema Durak’ın verdiği eğitimde 40 yaş üstü her kadının mamografi çektirmesi ve smear testi yaptırmasının önemi vurgulandı.

Antalya Büyükşehir Belediyesi ve Antalya Halk Sağlığı Müdürlüğü Kanser Erken Teşhis Tarama ve Eğitim Merkezi (KETEM) işbirliğiyle belediyenin kadın personeline meme kanseri konusunda eğitim verildi. Büyükşehir Belediyesi Kültür Salonu’nda gerçekleştirilen kanser eğitiminde KETEM doktorlarından Sema Durak, kadın çalışanlara, meme kanseri, kendi kendine elle muayene, mamografi, rahim ağzı ve cilt kanseri konularında geniş bilgiler verdi.

SMEAR TESTİ YAPTIRIN

Dr. Sema Durak, sigara, alkol tüketimi, güneşte uzun süre kalmak, dengesiz ve kötü beslenmek, aşırı dozda röntgen ışını ve radyasyona maruz kalmak ve kimyasal maddelerin kanser nedenleri olduğunu belirterek, kanserden korunmanın yollarını anlattı. Durak, dengeli beslenmenin kanserden koruduğunu belirtti. Özellikle rahim ağzı kanserine karşı kadınların mutlaka smear testi yaptırmasını öneren Dr. Sema Durak, “Bu test, ağrısız ve basit bir işlemdir. 30-65 yaş arasındaki her kadının 5 yılda bir smear testi yaptırması gerekir” dedi.

MAMOGRAFİ ÇEKTİRİN

Meme kanserinin giderek yaygınlaştığına dikkat çeken Dr Sema Durak, meme kanserine karşı en iyi önlemin erken tanı olduğunu söyledi. Erken tanı için kadınların, düzenli olarak kendi kendine muayene yapmasını öneren Dr. Durak, şüpheli bir durum karşısında da mamografi çektirilmesinin önemine vurgu yaptı. 40 yaş üstü her kadının iki yılda bir mamografi çektirmesi gerektiğini belirten Dr. Durak, “Meme kanserine yakalanmamanın en önemli olgularından birisi emzirmektir. Bir kadın ne kadar uzun bebeğini emzirirse risk oranı o kadar azalır. Doğum yapmayan kadınlarda her zaman risk gurubundadır. Bu nedenle doğum yapmak ve emzirmek çok önemli” diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER