‘koşan Adam’ı Başkan Tanık Karşılayacak

Çankaya Belediye Başkanı Bülent Tanık, 1 Ekim’de İstanbul’dan yola çıkan ‘Koşan Adam Kemal Özdemir’i 10 Ekim’de varış noktası olan Ankara’da karşılayacak.Engelli Milli Atlet Kemal Özdemir’i Çankaya Belediyesi Hizmet Binası’nda...

‘koşan Adam’ı Başkan Tanık Karşılayacak
Çankaya Belediye Başkanı Bülent Tanık, 1 Ekim’de İstanbul’dan yola çıkan ‘Koşan Adam Kemal Özdemir’i 10 Ekim’de varış noktası olan Ankara’da karşılayacak.

Engelli Milli Atlet Kemal Özdemir’i Çankaya Belediyesi Hizmet Binası’nda engelli çocuklar ve aileleriyle birlikte karşılayacak olan Başkan Tanık, genlerinde canavan (kanavan) hastalığı taşıyan engelli bebek ve çocukların sessiz çığlığını duyurmaya çalışan Özdemir’e madalya takacak. Başkan Tanık, Türkiye’deki genetik hastalıklarla doğmuş bebeklerin Avrupa ve Amerika’da yaşayan bebeklerin sahip olduğu hak ve olanaklara sahip olmadığına dikkati çeken etkinliğin çok değerli olduğunu vurguladı.

Sarp’ın Umudu Derneği adına maraton koşan Özdemir, her türlü bedensel fonksiyon için özel cihaz ve malzemelere ihtiyaç duyan çocukların hayatlarını ilk 3-10 yıl arasında yitiren ve bu süreyi de ağır engelli geçiren çocuklara dikkat çekecek. Çocukların ihtiyacı olan tıbbi cihaz ve sarf malzemelerini temin edebilmeyi, ailelere maddi ve manevi her türlü desteği verebilmeyi, toplumu genetik hastalıklar konusunda bilinçlendirmeyi, engelliler için yasal düzenlemelerin iyileştirilmesini sağlamayı amaçlayan dernek, hastalığa ilişkin farkındalık yaratmayı amaçlıyor. Kısacık yaşamlarında anne-baba kelimelerini dahi heceleyemeyen çocukların bu süre zarfında görme yeteneklerini de kaybettiğini, değişiklik gösteren kasılmalar ve nöbetler geçirdiklerini, çoğu canavan hastasının yaşamını akciğer enfeksiyonu nedeniyle kaybettiğini belirten dernek, hastalığın bilinen bir tedavisi olmadığı için nöroloji yakın takibini gerektirdiğini, Türkiye’de pediatrik nöroloji anabilim dalı olan hastanelerin kontrolüne girebileceklerini dile getiriyor.

İstanbul’dan yola çıkan Özdemir, Gebze, İzmit, Adapazarı, Hendek, Düzce, Bolu, Yeniçağa, Gerede, Kızılcahamam, Kazan güzergahından Ankara’ya ulaşacak.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner39

banner48