“90. Yılında Cumhuriyet Ve Ankara Fotoğrafları” Sergisi

Ankara Büyükşehir Belediyesi, Cumhuriyet’in 90. yılını çeşitli etkinliklerle taçlandırmaya devam ediyor. Bu kapsamda, daha önce hiç görülmemiş tarihi fotoğrafların yer aldığı “90. Yılında Cumhuriyet ve Ankara Fotoğrafları Sergisi”,...

“90. Yılında Cumhuriyet Ve Ankara Fotoğrafları” Sergisi
Ankara Büyükşehir Belediyesi, Cumhuriyet’in 90. yılını çeşitli etkinliklerle taçlandırmaya devam ediyor. Bu kapsamda, daha önce hiç görülmemiş tarihi fotoğrafların yer aldığı “90. Yılında Cumhuriyet ve Ankara Fotoğrafları Sergisi”, Metro Sanat Galerisi’nde Başkentlilerin ziyaretine açıldı.

Dericizade Yönetim Kurulu Başkanı Faruk Küçük’ün koleksiyonundan, 1927’den bu yana Başkent’teki Cumhuriyet tören ve kutlamaları ile 1894-1950 yılları arası Ankara’da çekilmiş tarihi fotoğrafların yer aldığı serginin açılış kurdelesini, Büyükşehir Belediyesi Basın, Yayın ve Halkla İlişkiler Dairesi Başkanı Ahmet Recep Tekcan ile Faruk Küçük birlikte kesti.

Serginin açılışı öncesi bir konuşma yapan Tekcan, iki büyük mutluluğu birlikte yaşadıklarını kaydederek, “Bir taraftan Türkiye’nin 150 yıllık rüyası Marmaray ve bir taraftan da genç Cumhuriyet’in 90. yılını tamamlaması, Cumhuriyet kuşağı olan bizler için çok büyük bir gurur” dedi.

Sergide yer alan fotoğraflara da ilişkin kısa bir bilgi veren Tekcan, daha sonra fotoğraf koleksiyoncusu Faruk Küçük ile birlikte açılış kurdelesini keserek, sergiyi gezdi.

8 KASIM'A KADAR ZİYARET EDİLEBİLECEK

Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan “Kasabadan Başkent’e, Başkent’ten Metropole” isimli belgeselin de ekranlardan yayınlandığı Metro Sanat Galerisi’nde 8 Kasım’a kadar Başkentlilerin ziyaretine açık bulunacak sergide, 1927’den bu yana Başkent’teki Cumhuriyet tören ve kutlama fotoğraflarının yer aldığı 60 adet eser sergileniyor. Ayrıca sergide 1894-1950 yılları arasında Ankara’nın dört bir tarafında çekilmiş 60 adet fotoğraf da Başkentlileri tarihi bir yolculuğa çıkarıyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner39

banner48