Muhtarlar, Elektrik Dağıtım Şirketine Tepki Gösterdi

Adıyaman’da elektrik dağıtım şirketinin abonelere gönderdiği mektuba tepki gösteren muhtarlar, yetkililerin bu duruma müdahale etmesini istedi.Elektrik dağıtım şirketi Akedaş tarafından abonelere ‘Usulsüz Elektrik Kullanımı’ adı altında...

Muhtarlar, Elektrik Dağıtım Şirketine Tepki Gösterdi
Adıyaman’da elektrik dağıtım şirketinin abonelere gönderdiği mektuba tepki gösteren muhtarlar, yetkililerin bu duruma müdahale etmesini istedi.

Elektrik dağıtım şirketi Akedaş tarafından abonelere ‘Usulsüz Elektrik Kullanımı’ adı altında gönderdiği mektupta, elektrik kullanan kişilerin abonelikleri üzerine alması aksi halde 104 TL para cezasının verileceği ve elektriklerin kesileceği belirtiliyor. Tüm ev ve işyerlerine gönderilen bu mektuba tepki gösteren Muhtarlar Konfederasyonu Genel Başkan Yardımcısı, Köy ve Mahalle Muhtarları Mesleki Dayanışma Derneği Başkanı Abdulkadir Geylani Taş ve mahalle muhtarları basın açıklaması yaptı.

Elektrik dağıtımının uygulamalarından vatandaşın mağdur olduğunu dile getiren Abdulkadir Geylani Taş, şunları kaydetti:

“Adıyaman halkının elektrik dağıtım şirketinden çekmedi kalmadı. Elektrik sayaçları değiştiğinde vatandaş 30-40 TL para verdi. Daha sonra yetkililer açıkladı sayaç parası alınmayacak diye, diğer illerde alınmadı. Açma kapama parası 20 TL’ye çıkartıldı yine sesimizi çıkarmadık. Daha sonra tek faturada elektrikler kesilmeye başlandı. Buna kimse ses çıkamadı ama muhtarlar sert tepki gösterdi. Teröre bulaşmayan, devletine bağlı, huzurlu Adıyaman’a esnek davranılmasını istedik ama maalesef kimse dinlemedi. Adıyaman sahipsizdir.

Akedaş tüm sayaçlara mektup bırakmış. Bu mektupta elektriği kullanan kişilerin aboneliği üzerine almasını istiyor. Aksi halde 104 TL para cezası vereceği ve elektriğin kesileceği belirtiliyor. Neye istinaden parayı kesiyorsun. Senin muhatabın Ahmet, Hasan, Hüseyin mi yoksa sayaç mı? Aboneliği üzerine almak isteyenlere deprem sigortası istiyor. Bunun için 116 TL gidiyor. Malatya, Elazığ, Tunceli, Bingöl, Van, Ağrı, Muş, Bitlis, Şunlıurfa, Mardin, Hatay illerinde böyle bir şey yok.

116 TL kolay mı kazanılıyor? Borcunu ödemeyen abonenin elektriğini kesiyorsunuz zaten. 70 bin hane var. Bunun hesabını siz yapın. Adıyaman sevdalısı olan siyasiler bu konuya el atsınlar. Bu vatandaşlara yapılanlara karşı çıksınlar. Muhtarlardan başka kimse bu konuya sesini çıkarmıyor. Sivil toplum kuruluşları ses çıkarmıyor. Bu vatandaşlara yazık değil mi? Akadeş sayacını okusun, borucunu ödememişse elektriğini kessin. Abonenin kime ait olduğundan sizene. Bu milletvekillerimizin bu konuya el atması lazım. Adıyaman’ın bu sorununa el atmayacaksanız bizden oy istemeye gelmesinler. Sayın Valimizin bu sorunu çözeceğine inanıyorum. Lütfen bu yaraya parmak basın.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner39

banner48