Fırat’tan, Demokratikleşme Paketini Değerlendirdi

AK Parti Adıyaman Milletvekili Dr. Salih Fırat, açıklanan demokratikleşme paketine ilişkin açıklamalarda bulundu.AK Parti Adıyaman Milletvekili Dr. Fırat, konuya ilişkin şu görüşleri paylaştı:“Başbakanımızın dediği gibi bu paket bir...

Fırat’tan, Demokratikleşme Paketini Değerlendirdi
AK Parti Adıyaman Milletvekili Dr. Salih Fırat, açıklanan demokratikleşme paketine ilişkin açıklamalarda bulundu.

AK Parti Adıyaman Milletvekili Dr. Fırat, konuya ilişkin şu görüşleri paylaştı:

“Başbakanımızın dediği gibi bu paket bir ilk değil ve bir sonda olmayacaktır. Bugünkü reformları bir son olarak görmeyelim. Türkiye büyüdükçe, geliştikçe yeni hak ve yeni özgürlükler elbette yeniden düzenlenecektir. Süreç iyileştikçe bütün özgürlüklerinde önü açılacaktır. Elbette bu süreçten baskıcı, ceberrut ve vesayetçi kesimler rahatsız olacaktır. Türkiye artık demokrasi standardını yükseltmiştir. Vatandaşın ihtiyaçlarını yok sayan, vatandaşını asimile eden, vatandaşına baskı unsurlarını kullanan bir devlet anlayışı yok artık. Demokratikleşme adına atılan her adımın çok değerli olduğunu unutmamak gerekir. Artık vatandaşına aynı seviyede bakan bir devlet anlayışı başlamıştır.

Temel hak ve hürriyetler adına özgürlük alanının genişletilmesi adına, farklı mezhep, farklı inanç, farklı etnik unsurların tanınması adına bu demokratikleşme paketi Türk Siyasi tarihi açısından oldukça önemlidir. AK Parti hükümetinden önce tüm değişimlerin yukarıdan aşağıya doğru, merkezden çevreye benimsetilmeye çalışıldığı, dayatıldığı, karşı çıkanların cezalandırıldığı bir ülke konumundan tüm değişimlerin, reformların tamamen halkın idaresine dayalı çevreden merkeze, aşağıdan yukarıya doğru şekillendiği bir ülke konumuna gelmiştir. Aynı şekilde 1950’lere kadar yeniliklerin halk tarafından kabul görmediğini, halka rağmen halka dayatıldığı, halk tarafından benimsenmediği, tepkilerle karşılaşıldığı bu nedenle idamların, sürgünlerin yaşandığı oysa bugün demokratikleşme paketleriyle insanların huzur bulduğunu, çatışmaların yok olduğunu, ölümlerin son bulduğunu, kardeşlik payesinin öne çıkarıldığını görmekteyiz. Aynı dönemlerde yapılan reformlar neticesinde halkın refah düzeyinin düştüğü, sefalet içerisine sürüklendiği ama bu demokratikleşme paketleriyle halkın gelir seviyesinin de yükseldiği görülmektedir. 1980 askeri darbeyle getirilen bu demokratik olmayan seçim sisteminin kaldırılmasının AK Parti döneminde gerçekleşeceğini görmekteyiz. Yıllardır tüm iktidarlar tarafından eleştirilmesine rağmen, değiştirilmesi ve kaldırılması düşünüldüğü halde bu değişim gerçekleşmemişti. Siyasi partilere üye olma serbestliğinin tanınması yine çok önemli bir değişikliktir. Bu paketle beraber Milli Eğitime bağlı özel okullara farklı dil ve lehçelerde eğitim yapma hakkının verildiğini görüyoruz. Daha önceleri Devlet Vatandaşının yaşadığı köylerin isimlerini bile değiştirme yetkisini kendisinde görüp değiştirirken, şimdi bu hakkı vatandaşının takdirine bırakmıştır. Nevşehir Üniversitesi’nin adının Hacı Bektaş-ı Veli olarak değiştirilmesi AK Parti’nin Alevi vatandaşlarımıza nedenli olumlu ve pozitif yaklaştığının bir göstergesidir. Ayrıca Alevi kardeşlerimizin beklentilerini karşılayacak çalışmaların sürdüğünü de unutmamak gerekir. Nüfusun yüzde 99’unun Müslüman olduğu bir ülkede din ve vicdan hürriyetinin önündeki engellerde kaldırılmış oldu. 1933’te uygulamaya konulan yine askeri darbelerle güçlendirilen sıcak, soğuk, kar, kış demeden okul bahçelerinde açık havalarda minik çocuklarımıza okutulan andımızın okutulma zorunluluğunun kaldırılması çok isabetli olmuştur. Bütün bu yeniliklerin, bir dayatma ve müzakere süreci ile değil, toplumun ve milletin ivmesi ile yapıldığını belirtmek isterim. Halkımız artık etkisiz, vizyonsuz, vesayetçi sistemi besleyen, değişimden korkan ve korkutan bir yönetim istemiyor. Bu paketle yıllardır tabu haline getirilmiş, değiştirilmesi veya kaldırılması hayal bile edilemeyen çağ dışı kalmış uygulamalara son verilmiştir. Bununla birlikte gelişen, değişen ve büyüyen ülkemizin ihtiyaçları, halkımızın talepleri doğrultusunda temel hak ve özgürlükler alanında, yeni paketlerin, yeni reformların olacağı unutulmamalıdır.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner39

banner48