İkidağ: “küpesiz Kurbanlık Almayın”

Ceyhan Kasaplar Odası Başkanı İbrahim İkidağ, kurban fiyatlarının geçen yıllara oranla yüzde 10-15 düşük olmasının en büyük nedeninin yurtdışından kaçak hayvan getirilmesi olduğunu ileri sürdü.İkidağ, yaptığı açıklamada, bu...

İkidağ: “küpesiz Kurbanlık Almayın”
Ceyhan Kasaplar Odası Başkanı İbrahim İkidağ, kurban fiyatlarının geçen yıllara oranla yüzde 10-15 düşük olmasının en büyük nedeninin yurtdışından kaçak hayvan getirilmesi olduğunu ileri sürdü.

İkidağ, yaptığı açıklamada, bu yıl kurbanlık fiyatlarının kilogram olarak canlı koyunlarda 12, keçilerde 11 ve 2 yaşını doldurmuş danalarda ise 10 lira olduğunu belirtti.

Ceyhan’a kaçak hayvan girişinin bulunmadığının altını çizen İkidağ, “Kurbanlık fiyatları geçen yıllara oranla yüzde 10-15 daha düşüktür. Bunun en önemli nedeni de yurtdışından kaçak yollarla Türkiye’ye hayvan getirilmesidir” dedi.

Kaçak hayvanların sağlıklı olup olmadığı konusunda herhangi bir yorum yapmanın yanlış olacağını söyleyen İkidağ, “Ülkemizde yetiştirilen hayvanlar ise küpelenmekte ve periyodik olarak sağlık kontrollerinden geçirilmektedir. Bu nedenle kurbanlık alırken vatandaşlarımız öncelikle hayvanların küpeli olup olmadıklarına dikkat etmelidir. Küpesiz hayvan alınmamalıdır” diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER