Adana Tarım Fuarı Yarın Açılıyor

7. Tarım, Hayvancılık, Tavukçuluk ve Süt Endüstrisi Fuarı, (Adana Tarım Fuarı 2013) 7. Seracılık, Bahçecilik, Fidancılık, Tohumculuk, Çiçekçilik ve Teknolojileri Fuarı (Adana Sera Bahçe Fuarı 2013) ile eşzamanlı olarak yarın TÜYAP...

Adana Tarım Fuarı Yarın Açılıyor
7. Tarım, Hayvancılık, Tavukçuluk ve Süt Endüstrisi Fuarı, (Adana Tarım Fuarı 2013) 7. Seracılık, Bahçecilik, Fidancılık, Tohumculuk, Çiçekçilik ve Teknolojileri Fuarı (Adana Sera Bahçe Fuarı 2013) ile eşzamanlı olarak yarın TÜYAP Adana Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi’nde açılacak.

TÜYAP Adana Fuarcılık A.Ş. Genel Müdürü İlhan Ersözlü, fuarların açılışı nedeniyle düzenlediği basın toplantısında, 2013 yılının son projesi olan Tarım ve Sera-Bahçe Fuarlarının yarın ziyarete açılacağını ve 5 gün boyunca geçmiş yıllarda olduğu gibi yine sektörün tüm bakışlarını Adana’ya çevireceğini ifade etti.

Çukurova Bölgesi’nin hatta Ege’den başlayıp Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerine kadar olan coğrafya içerisindeki en büyük fuar olduğunu belirten Ersözlü bunun Adana için gurur verici olduğunu Adana’nın gücü açısından fuarın tüm sektörler için önemli olduğunu söyledi.

Adana’da 25 bin metrekarelik bir kapalı alanda kurulan ve bölgenin en kapsamlı tarım ve sera bahçe fuarlarının, tarımın her alanında ve bahçecilik ekipmanları konularında ihtiyaç duyulacak her türlü donanım, geniş ürün gamı, son teknolojik ürünler ve inovasyon konusundaki tüm farklılıkların ziyaretçilerin beğenisine sunarak üretici ile kullanıcıyı bir araya getireceğini belirten Ersözlü, “Adana Tarım Fuarı bölgenin en kapsamlı ve en büyük fuarları haline gelmiştir. Yerli ve yabancı birçok firmanın Adana’da fuarda buluşması, Adana ili başta olmak üzere tüm bölgenin sektörde önemli bir yerde olduğunun da göstergesidir. 13 ülkeden, 268 firma ve firma temsilciliğinin de katılımı ile hazırlanan Adana Tarım ve Sera Bahçe Fuarları bölgesel anlamda sektörün en önemli etkinliği olacak” dedi.

Ersözlü, Adana Tarım ve Sera Bahçe Fuarları’nın, bu yıl da geçen yıllarda olduğu gibi çiftçiler ve sektör ilgilileri tarafından heyecan ve merakla beklendiğini vurgulayarak “Fuarlarımızla ilgili yapılan yurtiçi ve yurtdışı tanıtımlar neticesinde, yerli ve yabancı iş adamlarının profesyonel anlamda katılımcılar ile bağlantılar kurmasını sağlayarak, bölge ticaretine katkıda bulunacağız. Ayrıca, başta Adana ve ilçeleri olmak üzere, Mersin, Niğde, Kahramanmaraş, Osmaniye, Hatay, Nevşehir, Osmaniye, Gaziantep, Kilis ve Karaman illerinden mazot desteği tarafımızdan sağlanarak 570 otobüs ile çiftçilerimizin sektördeki yenilikleri, teknolojideki gelişmeleri takip etmelerine ve verimli tekniklerle üretim yapılmasına fuarımız vesilesi ile imkân sağlanmış olacaktır. Geçtiğimiz yıl 123 bin ziyaretçinin gezdiği fuarımızda bu yıl Adana başta olmak üzere 40 ilden 150 bin ziyaretçinin gezmesi hedeflenmektedir” diye konuştu.

Adana Tarım ve Sera Bahçe Fuarları sebebiyle Adana’da otellerin dolduğunu ve Adanalı esnafın fuarlar vesilesi ile daha çok iş yapacaklarına inandıklarını söyleyen Ersözlü, “Fuara katılan firmalar yılın son aylarına denk gelen bu dönemde yıllık kotalarını hedeflerini tutturabilmeleri açısından bu fuar büyük bir köprü vazifesi kuracak. Özellikle traktör firmalarının geçmiş yıllarda olduğu gibi bu yılda yoğun siparişler almasını bekliyoruz” şeklinde konuştu.

Tarım ve Sera Bahçe Fuarları süresince bir çok etkinliğini düzenleneceğini de duyuran Ersözlü, “Adana Tarım, Gıda ve Hayvancılık İl Müdürlüğü işbirliği ile düzenlenecek olan 2. Çiftçi Muhtarlar Yarışıyor Yarışması’, Adana İli Arı Yetiştiricileri Birliği işbirliği ile bu yıl üçüncüsü düzenlenecek ‘3. Bal Yarışması’, Adana İli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği ile de bu yıl dördüncüsü düzenlenecek ‘4. Buzağı Yarışması’ gerçekleşecek” dedi.

Adana Büyükşehir Belediyesi Meclis Başkan Vekili Halil Tüm ise, tarımın ülkemizde en önemli sektörlerin başında geldiğini ifade ederek Çukurova’nın Türkiye’de tarımın merkezi kabul edildiğini bu yüzden de tarım fuarının Adana’da yapılmasının önemli olduğunu belirtti. Tüm, “Katkı koyan herkese çok teşekkür ediyorum çünkü bir şehir için, bir ülke için çok önemli aktivite. Tarımımızın her geçen gün vereceğimiz destekle daha da büyüyeceğine inanıyorum. Adana’da düzenlenen ve tarım sektöründe en önemli buluşma noktası olan tarım fuarı önümüzdeki yıllarda Türkiye’nin en önemli tarım fuarı olma yolunda ilerlemektedir” diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner39

banner48