Adana Organ Bağışında Türkiye İkincisi

Adana'nın, yaşarken organ bağışında bulunan 3 bin 221 kişi ile İstanbul'un ardından az farkla Türkiye ikincisi olduğu bildirildi.Adana Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre, 2007 Ekim ayından kurulan Adana Organ ve Doku Nakli Bölge Koordinasyon...

Adana Organ Bağışında Türkiye İkincisi
Adana'nın, yaşarken organ bağışında bulunan 3 bin 221 kişi ile İstanbul'un ardından az farkla Türkiye ikincisi olduğu bildirildi.

Adana Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre, 2007 Ekim ayından kurulan Adana Organ ve Doku Nakli Bölge Koordinasyon Merkezi, kendine bağlı Kayseri, Niğde, Mersin Kahramanmaraş, Hatay, Gaziantep, Osmaniye, Kilis ve Adana olmak üzere 9 ile hizmet veriyor. Adana Bölge Koordinasyon Merkezi bu illerdeki donör organizasyonunu ve eğitim çalışmalarını bölgedeki hastaneler ile yürütüyor.

Yapılan bu eğitim çalışmaları sonucu Adana'da 2008 başından bu yana 3 bin 221 kişi yaşarken organ bağışında bulunarak, 3 bin 742 kişinin bağışta bulunduğu İstanbul’un ardından Türkiye ikincisi oldu.

İl genelinde yapılan eğitim çalışmaları ile sağlık personelinin ve halkın bu konu hakkındaki bilgi düzeyi artırılarak Adana bölgesinde bugüne kadar 163 kişinin organları aileleri tarafından bağışlanarak 498 vatandaş bu kişilerin organlarıyla, hayata bağlandı.

2007'den beri organ bağışı konusunda tüm Türkiye’de olduğu gibi mesafe kat eden Adana, 2008 yılında 12 olan donör sayısını 2012 yılında 41’e çıkartı. 2013 yılında ise bugüne kadar bölgede 31 vatandaşın organları bağışlandı. Bu bağışın 13 tanesi Adana'daki kamu ve özel hastanelerde gerçekleşti. Adana'daki bağışlar ile 2 kalp, 10 karaciğer, 16 böbrek, 1 akciğer, 2 kornea kullanılarak 31 kişiye nakil yapıldı.

Açıklamada daha sonra şu uyarılarda bulunuldu:

"Unutulmamalıdır ki, bir gün organ bekleyen bir yakınımızın olabileceği gibi organını bağışlamak veya bağışlamamak durumunda kalacağımız bir yakınımız da olabilir. Her yıl 10 bin insanın gerekli organ bulunamadığı için ölmesi çok ama çok acı bir durum. Lütfen çevrenizdeki insanları organ bağışı konusunda teşvik edici çalışmalara katılınız ölünce bedenimiz toprakta yok olacağına, yapacağımız bağış sayesinde ihtiyaç sahibi insanlara hayat olsun."

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner39

banner48